Агіасму ми з вами ще називаємо хрещенською, або богоявленською святою водою. Бо не всяка освячена вода іменується агіасмою, а лише та, що освячена напередодні та в саме свято Богоявлення, Хрещення Господнього (тобто 18 і 19 січня). В ці дні, лише двічі на рік, звершується Чин великого освячення води – водосвяття з особливими молитвами, які розкривають усю глибину та сенс освячення води.

Чин великого водосвяття звершується на згадку події Хрещення Господа нашого Ісуса Христа в річці Йордан. Занурившись у води Йордану, Спаситель освятив їх та благословив для нас Таїнство Хрещення, народження від води і Духа, як необхідну умову для спасіння.

Чому велике водосвяття з нагоди одного свята звершується двічі?

Справа в тому, що древні християни освячували воду у Навечір’я Богоявлення, яке зараз ми святкуємо 18 січня. У цей день звершувалося хрещення оголошених – тобто тих, хто готувався прийняти Таїнство Хрещення. Тому воду у цей день зазвичай освячують у храмах. А Єрусалимська Церква встановила традицію на Богоявлення звершувати урочистий хід на річку Йордан і освячувати воду там – на спомин про подію Хрещення Спасителя. Тож 19 січня після літургії відбувається освячення води також на відкритих водоймах. Існує помилкова думка про те, що це різні за значенням води. НІ. Чин освячення однаковий і 18-го, і 19-го січня, тому вся освячена вода в ці дні є агіасмою. 

Святитель Іоан Золотоустий ще в кінці IV століття писав про чудесні властивості хрещенської води: «В це свято опівночі, зачерпнувши води, приносять її додому і зберігають весь рік… Сутність цієї води – протягом довгого часу не псуватися, але цілий рік, а часто два чи три роки залишатися неушкодженою і свіжою, і після такого довгого періоду часу, вона не поступається водам, які щойно взяті із джерел».

Дійсно, богоявленська вода може довго зберігатися і мати благодатний вплив на душевне й тілесне здоров’я людини. Господь благоволить і творить чудеса за вірою нашою, зокрема, і через освячену воду.  

Пресслужба Тернопільської єпархії ПЦУ