Червоногородський замок розташований на пагорбі посеред глибокої котловини ріки Джурин в урочищі Червоне поблизу села Нирків Заліщицького району Тернопільської області. Замок з розгалуженою системою підземних ходів збудовано на початку ХVIІ ст. Під час набігів турків він був суттєво зруйнований. У 1778 році руїни, що складалися з двох башт та елементів стін, купив польський князь Понінський і перебудував усе на палац, який під час Другої світової війни було зруйновано, залишилися лише частини стін і дві готичні вежі. До 2016 року комплекс будівель належав Тернопільській єпархії Української Автокефальної Православної Церкви, де діяв чоловічий монастир Святих Апостолів Петра і Павла, та відразу після смерті Предстоятеля УАПЦ — Митрополита Київського і всієї України Блаженнішого Мефодія (Кудрякова) — цю святиню було продано Митрополитом Макарієм (Малетичем) та Архієпископом Мстиславом (Гуком) у приватні руки за шахрайською схемою.
Журналісти ТРК «Україна» спробували розібратись у цій непростій масштабній афері, з’ясувати причини й наслідки, а також встановити дійових осіб оборудки вартістю мільйони доларів. Для цього ми попросили прокоментувати події довкола Червоногородського замку заявника кількох кримінальних проваджень — Наталію Михайлівну Шевчук, вірну ПЦУ, яка обіймала посаду першого помічника покійного Предстоятеля УАПЦ Митрополита Мефодія, а нині є головою Фонду його пам’яті. Наталія Михайлівна Шевчук — єдиний спікер, здатний дати оцінку подіям зсередини церкви та єдина в Україні жінка, яка мала статус помічника Предстоятеля.
Наталіє Михайлівно, давайте почнемо з кінця і спробуємо розібратись із ситуацією довкола втраченого майна Церкви. Новими обставинами є те, що порушено кілька кримінальних справ. Чому саме ви звертались до правоохоронних органів? Чому не звернулась потерпіла сторона?
— Спусковим механізмом до розпродажу та розкрадання майна Церкви послужила передчасна смерть у 2015 році Митрополита Мефодія, Предстоятеля УАПЦ. Місце Блаженнішого Мефодія (Кудрякова) посів Митрополит Львівський, Макарій (Малетич), який замінив ефективного главу церкви на фіктивного. За народною мудрістю, «риба гниє з голови», звідси і наслідки нищівної церковної політики та системних ганебних рішень, які поступово перетворювали нашу Церкву на маргінальну структуру.

Щодо Червоногородського замку, цю оборудку здійснено з благословення самого ж Предстоятеля — Митрополита Макарія (Малетича), а недолугим виконавцем став Архієпископ Мстислав (Гук). Біда Владик у тім, що вони не сподівались розголосу, це єдине, що їх бентежить і досі.
На ваше запитання, чому потерпіла сторона не звернулась до правоохоронних органів, відповідаю: тому що Тернопільською єпархією нині керує «заїжджий гастролер» Тарас Петранюк, відомий у церковних кругах як владика Тихон, призначений на Тернопільську кафедру тим самим «дбайливим» Предстоятелем УАПЦ Митрополитом Макарієм (Малетичем). Ознайомтеся з біографієюю Тараса Івановича Петранюка — і у вас не виникне жодних запитань щодо цього громадянина.
Я чув, що Церква продала, але жодної копійки до казни не надійшло. Чи було таке?
— Встановлено достеменно, що жодної копійки на рахунок Тернопільської єпархії УАПЦ за продаж Червоногородського замку зараховано не було. Отож ані майна у Церкви, ані коштів на рахунку, ще й нинішній керманич Тихон (Петранюк) відмовився від претензій повернути те, що у Церкви вкрали його співбрати-архієреї.
Я дозволю собі не погодитись з таким формуванням питання — «Церква продала»! Ми з вами маємо розуміти, що церквою, єпархією керують архієреї, як бачимо, окремі серед них зраджують присягу архієрея і добровільно стають ганьбою, порушуючи канони Церкви. Сьогодні керуючим Тернопільсько-Бучацькою єпархією є Архієпископ Тихон (Петранюк) — одіозна персона в нашому середовищі з надто сумнівною репутацією.
А хто його прийняв?
— Митрополит Макарій (Малетич) рекомендував цю скандальну кандидатуру на розгляд архієрейського собору, її затвердили, таким чином Тараса (Петранюка) було прийнято до УАПЦ, незабаром йому ще й ввірено потужну в УАПЦ Тернопільську кафедру. «Який батько — такий син», так кажуть люди в народі?

За що такі привілеї?
— Мабуть, за особливий кримінальний талант, можемо лише здогадуватись.
Про що ми власне говоримо? Якою була схема? Це церква чи комплекс споруд?
— Пам`ятку архітектури було передано Предстоятелю УАПЦ Митрополиту Київському і всієї України Мефодію (Кудрякову) ще за часів президентства Леоніда Даниловича Кучми. З 22 січня 2002 року на підставі свідоцтва про право власності Червоногородський замок належить Тернопільсько-Подільському єпархіальному управлінню Української Автокефальної Православної Церкви, він мав використовуватися для потреб чоловічого монастиря Святих Первоверховних Апостолів Петра і Павла УАПЦ Тернопільської єпархії, що в урочищі Червоне села Нирків Заліщицького району Тернопільської області.
Для того щоби вкрасти у Церкви пам’ятку архітектури місцевого значення (руїни палацу XVII–XIX століть), злочинці розробили спеціальну шахрайську схему за участі Тернопільської єпархії УАПЦ та ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» і ТОВ «ДЖУРИНЕНЕРГО». Суть схеми напрочуд проста.
Тернопільська єпархія УАПЦ входить як засновник до складу ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» та ТОВ «ДЖУРИНЕНЕРГО». Передає частинами комплекс Червоногородський замок у власність ТОВ як «негрошовий майновий вклад до Статутного капіталу Товариств об`єкти нерухомого майна». Звісно, реальна ціна об’єкта у цій схемі максимально занижується (замість десятків мільйонів гривень вона оцінюється в еквіваленті $15 тис.: 382 578 грн, в оцінці гідроспоруди зазначено 90 964 грн).
Тернопільська єпархія УАПЦ виходить зі складу товариств, залишаючи комплекс Червоногородський замок у власності нових власників (які, своєю чергою, як можна припустити, повинні були перерахувати Тернопільській єпархії УАПЦ хоча б згадану вище символічну суму в еквіваленті $15 тис за об’єкти, які коштують десятки мільйонів гривень.
Головну роль в афері з боку УАПЦ зіграв скандально відомий Ростислав Володимирович Гук, колишній архієпископ Тернопільський і Подільський Мстислав: за ініціативи архієпископа Мстислава подано прохання на ім`я Предстоятеля УАПЦ Блаженнішого Митрополита Макарія (Малетича) про входження релігійної організації «Тернопільська єпархія УАПЦ» до ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» з подальшою передачею комплексу Червоногородський замок у власність згаданого Товариства; за підписом Мстислава як правлячого архієрея Тернопільської єпархії УАПЦ релігійна організація «Тернопільська єпархія УАПЦ» виступає як один із засновників ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» і «ДЖУРИНЕНЕРГО»; архієпископ Мстислав погодив введення в Статутний фонд ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» та «ДЖУРИНЕНЕРГО» як негрошовий майновий капітал руїни палацу (комплекс Червоногородський замок); далі архієпископ Мстислав виходить як керівник релігійної організації «Тернопільська єпархія УАПЦ» з ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» та «ДЖУРИНЕНЕРГО», залишаючи у Статутному капіталі Товариства комплекс Червоногородський замок. У підсумку БУЛО ВАШЕ — СТАЛО НАШЕ!
Соц.медіа