У Тернополі набирає обертів скандал навколо будівництва багатоквартирного будинку на ділянці, що належить УГКЦ Пресвятої Тройці Тернопільсько-Зборівської єпархії. Замість релігійних споруд та затишного скверу, на які розраховували мешканці навколишніх будинків, отець Ілля Довгошия «замовив» забудовникам зведення висотки.
«Одкровення» про Духовно-культурний центр
До початку двохтисячних років земельна ділянка площею 0,5265 га з кадастровим номером 6110100000:08:017:0055 за адресою вул. А. Чайковського, Малишка, Слівенська у числі інших земельних ділянок, на яких згодом з’явилися котеджі та багатоповерхові будинки, за тристоронньою угодою знаходилася у користуванні будівельної компанії «Тернопільбуд». В цей час до голови ієрарха Тернопільсько-Зборівської єпархії Михайла Сабриги, отця Іллі Довгошиї, тернопільського міського голови Богдана Левківа, нардепа Ярослава Джоджика та інших чиновників звернулися нібито парафіяни УГКЦ Пресвятої Тройці Тернопільсько-Зборівської єпархії та мешканці міста з проханням виділити ділянку повздовж парафіяльного приборства для церковних споруд. Єпарх Сабрига затвердив «рішення про узгодження затримати територію».
Мотивувала парафія своє прохання надзвичайно благими намірами – збереженням озеленення, сприянням розвитку туризму та планами збудувати на зазначеній території Духовно-культурний центр, який мав включати: алею Хресної дороги, алею історії ГКЦ, духовні забудови, дитячий майданчик і тому подібне. Такий центр, за твердженням авторів звернення, мав духовно збагачувати мешканців масиву. Найбільше, судячи з тексту документу, парафія бажала завадити будівельникам і комерсантам забудувати зелені зони.
Василь Лило не встояв перед святим задумом церковної громади і відмовився від ділянки на її користь.
Територія чекала на свій час роками і використовувалася людьми з сусідніх будинків для городництва. І ось 21 серпня 2020 року (рішення №7/54/156) розглянувши звернення релігійної організації парафії Української Греко-Католицької Церкви Пресвятої Тройці міська рада Тернополя затвердила проект землеустрою щодо відведення та надання у постійне користування земельної ділянки за адресою вул. А. Чайковського, Малишка, Слівенська для розширення території під будівництво комплексу храмових та парафіяльних споруд.
А вже 29 січня 2021 (№8/3/78) Тернопільська міська рада вносить зміни у рішення від 21 серпня 2020 року та після слів «храмових споруд» додає: «та парафіяльних, житлових і громадських споруд».

Ось так буде виглядати «духовно-культурний» центр

Звісно, про жодні приміщеннями релігійного призначення не йдеться. Ніякого Духовно-культурного центру будувати ніхто не збирався, хоч як би зараз отець Ілля не розповідав про відсутність фінансування. Майже за два десятки років щось, та й можна було для громади збудувати – недільну школу, дитячу площадку або ж облаштувати затишний сквер.
Хтось дуже нахабно та цинічно дурить парафіян, і цей «хтось» заключив з будівельниками інвестиційну угоду, за якою, як стверджують дотичні до процесу люди, дві квартири у збудованому будинку належатимуть парафії, а дві інші – єпархії.
Крім того, цей «хтось» отримав винагороду у сумі 50 тисяч доларів і одразу після оборудки з’їздив в Іспанію до свого сина.



Підрядником будівництва є компанія «Явір-90», якою керує відомий у церковних колах підприємець Богдан Завитій. Цього підприємця знають не лише серед греко-католицьких священиків, але й у православному клірі – у 2017 році ПЦУ нагородила його орденом Христа Спасителя. Мабуть збудував черговий «духовний центр» на замовлення авторитетних єрархів.

І сміх і гріх з тими святими будівничими. Тернопільщина потопає останнім часом в земельних скандалах. Не встиг з Першосвятительським візитом прибути Глава УГКЦ Святослав Шевчук до Тернополя, а церковної землі, як і не було – «махнулись не глядя»: не погидувались взяти готівкою та квартирами слуги Божі. Одже однією проблемою менше – не потрібно тепер будувати ані духовний центр УГКЦ, ані дитячий майданчик, ані хресну дорогу.
Так само, як під кальку за шахрайською схемою по відчуженню золотих соток церковної землі, нещодавно гучно заклав наріжний камінь і теж на місці «Духовного центру УАПЦ» по вул. Чернівецька – архієрей тепер уже ПЦУ відомий на всю Україну кримінальний злочинець Тарас Петранюк. Маючи багатий досвід в подібних оборудках, він у стилі Остапа Бендера – запросив на місце свого злочину Предстоятеля ПЦУ Блаженнійшого Митрополита Епіфанія і урочисто при свідках узаконив позбавлення майна Тернопільсько-Бучацьку єпархію . І то байдуже, що і хрест, і наріжний камінь вже було закладено раніше Предстоятелем УАПЦ Митрополитом Київським і всієї України Мефодієм Кудряковим та встановлено дзвіницю і тимчасову дерев’яну каплицю, де досі проводяться богослужіння. Адже якщо Тарасу Петранюку потрібно щось спалити чи продати, то насправді не важливо, що було до нього. Головне для нього – як це «загнати» зараз, тим паче забудовник платить щедро ще й готівкою.
І байдуже, що це церковна земля. Адже мільйон двісті тисяч доларів на землі не валяються. І такі, як Тарас Петранюк, не погидують нагнутись: як то кажуть один раз – не під…с, другий раз – не перший раз!
НАГАДАЄМО: Тихон-Петранюк «запросив» Митрополита Епіфанія на місце свого злочину
Пресслужба Тернопільської Єпархії ПЦУ
Соц.медіа