На пресконференції єрарх ПЦУ, архієпископ Черніївський Євстратій висловив бажання Православної Церкви України стати повноправним членом двох міжхристиянських організацій – Всесвітньої ради церков і КЄЦ (Конференції європейських церков), а також сподіваються, що на їхні заявки буде позитивна відповідь. Також він прокоментував діалог із РПЦ.

Під час сьогоднішньої пресконференції на 11-й Асамблеї Всесвітньої Ради Церков у Карлсруе, архієпископ Євстратій пояснив, що жодного контакту чи зустрічі із РПЦ не було. «Якщо вони хочуть щось сказати українцям, ми готові слухати і говорити. Але якщо вони знову хочуть говорити проросійську пропаганду, те, що ми чуємо щодня з російських ЗМІ, нам це не потрібно. Якщо в них є ще щось християнське і щире, то ми готові їм піти назустріч».

Він додав, що за останні 15 років мав досвід різноманітних контактів з офіційними особами Московського патріархату та з тодішнім митрополитом Волоколамським Іларіоном.

Архієпископ Євстратій, відповідаючи на запитання щодо присутності делегації Російської Церкви, підкреслив, що «не нам вирішувати, хто буде тут. Російська Церква є членом Всесвітньої Ради Церков і від неї залежить їхня присутність тут. Проте мені подобається той факт, що їм доводиться переживати, слухаючи все, що про них говорять, як, наприклад, те, що президент Німеччини сказав кілька днів тому ».

«Ми пробували знову і знову. Але непросто почати діалог з тим, хто повністю відкидає твоє право на існування. Російська Православна Церква ставиться до нашої Церкви – а нас мільйони – так, ніби ми не християни, ніби ми навіть не хрещені. Тому що ми, як ніхто інший, є загрозою їхній мрії знову стати імперією. Ми готові до діалогу. Але не слухати їхньої пропаганди», – підкреслив архієпископ Черніївський.

Він навіть навів як приклад вересень 2014 року, коли в Осло відбулася конференція, на якій не була присутня Російська Церква.

« Росія не є вільною країною. Їх Церква, як юридична особа, знаходиться під повним контролем і тиском влади. Якщо влада їм щось дозволить, вони це зроблять. Якщо ні, цього не станеться».

Стосовно зустрічі з делегацією Церкви України під керівництвом митрополита Онуфрія він наголосив, що «я досі не знав, що вони мають серйозне представництво. Тут є професор. Я представляю свою церкву. Я не знаю, що представляє професор від Церкви митрополита Онуфрія», – зазначив він.

Він також підкреслив, що ця Церква відповіла на їхні заклики до діалогу з трьома умовами. «По-перше, визнати, що у нас немає автокефальної церкви, по-друге, що ми не є єпископами, і по-третє, визнати, що вони вирішуватимуть про наступний порядок».

Архієпископ Євстратій додав, що, за його оцінками, в Московському патріархаті є багато тих, хто не вірить офіційній пропаганді, і що деякі священики можуть підвищити свій голос, але «на жаль, ми не бачимо реального опору цій агресивній і невиправданій поведінці Росії в Україні».