поминальна суботаВосьмого листопада Православна Церква відзначає День пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського (306 рік після Різдва Христового). Субота ж перед цим днем прилучена церквою до так званих батьківських поминальних субот і отримала назву Димитрівської.
Історія встановлення Димитрівської поминальної суботи така: князь Димитрій Донський народився 26 жовтня за старим стилем (8 листопада стилю нового). В часи його князювання хан ординський Мамай привів на Русь усю свою орду. Дмитро Донський прийшов до Сергія Радонежського за порадою: «Чи йти на борню проти такого сильного ворога?» Преподобний благословив князя словами: «Повинно тобі, государю, попіклуватися про ввірене тобі від Бога христоімените стадо, і з поміччю Його отримаєш перемогу». При цьому дав йому двох монахів: Олександра Пересвіта та Андрія Ослабю.
На Куликовім полі, у 1380 році, великий князь залишився звитяжцем. Ця блискуча перемога над татарами стала початком визволення Русі від ординського поневолення. Повернувшись із поля битви, князь прийшов до преподобного Сергія. І тут, звершивши поминання ратників, котрі загинули, запропонував церкві творити поминання убієнних воїнів у суботу, перед днем свого ангела, себто 26 жовтня (8 листопада). З того часу ця субота й стала поминальною. З віком вона втратила своє значення згадування лише воїнів і стала всезагальною батьківською поминальною суботою, тому в цей день православні християни звершують пам’ять усіх своїх спочили родичів так само, як і в інші «родительські» поминання.
У дні поминання спочилих православні християни передають у храм записки з іменами своїх покійних родичів, ставлять свічки. Також традиційно приносять хліб, вино, олію та інші продукти, як милостиню в ім’я прощення гріхів преставлених рабів Божих.