Архімандрит Даниїл Тарнавський дав інтерв`ю напередодні Архієрейського Собору УАПЦ, який відбудеться 23 червня 2017 р.Б. в Патріархії УАПЦ 

Отець Даниїл вже не перший кандидат на посаду керуючого Тернопільською єпархією УАПЦ з бездоганною біографією клірика “блакитного крила” УПЦ МП та амбіціями Предстоятеля 

– Зараз в ЗМІ поширилась інформація, що ви є кліриком УПЦ, чи це правда, що Ви збираєтесь перейти до УАПЦ?

Я вже перейшов до УАПЦ.

– З якого часу ви перейшли?

З першого червня.

– Тобто правду говорять, що ви незабаром плануєте вже стати єпископом УАПЦ?

Це буде вирішувати Синод… Це буде вирішувати Архієрейський Собор УАПЦ.

– Собор 23 червня?

Так.

– Собором буде прийнято рішення щоби висвятити Вас?

Згідно статуту УАПЦ, є кандидатура на висвячення. Кандидатура на висвячення повинна бути затверджена Єпархіальним зібранням духовенства тієї єпархії, на яку буде висвячено єпископа. Мою кандидатуру було погоджено в Тернополі, на Єпархіальних зборах, та рекомендовано для вікарного єпископа на Тернопільську єпархію УАПЦ.

– Де ви зараз служите? В УАПЦ чи ще й досі в УПЦ?

Я не знаходжуся в молитовному єднанні УПЦ, про це було повідомлено керуючого єпископа, а в молитовному єднанні я знаходжуся з УАПЦ.

– Якою є причина того, що ви пішли з УПЦ?

Це був ряд причин. Це, по-перше, моя проукраїнська позиція відносно, а в ході взагалі всіх останніх подій які відбуваються в УПЦ, я повідомив єпископу. Повідомив керуючому митрополиту, що «Владико, вибачте, але далі таким шляхом я йти не можу, врозріз з своєю совістю, врозріз з тим, що сьогодні на сході гинуть діти». Церква нічого не каже, церква мовчить. Церква тихо мовчить, а раніше казали, якщо церква мовчить і взагалі мочання означає згоду людини. От я з цим погоджуватись не можу. Я повідомив про вихід з УПЦ. Це одна з причин.

– Є чутки, що ви перед приходом до УАПЦ, подавали прохання до УПЦ КП?

Ні, це не правда.

– Не правда?

Ні, з Київським Патріархатом я взагалі ніяких… до нього взагалі ніяких відносин не маю. Я маю декілька священників з якими я товаришую, але документи я туди не подавав і туди я не звертався. [УПЦ КП на офіційний запит повідомили, що архімандриту Даниїлу Тарнавському, клірику УПЦ МП, було відмовлено у переході до УПЦ КП – ред.]

– Які у Вас стосунки були з владикою Антонієм (Фіалко)?

Власне.. з Московського Патріархату?

– Ви ж в одному Кафедральному Соборі служили…

Які відносини були? Я не скажу. Це були відносини єпископа і священика. Це не були дружні відносини, це не були відносини які би… так як казали про нас, наче то я був його духовним чадом. Я духовним чадом його не був. Я не був з цієї категорії, тому що завжди мене вирізняло з поміж інших моя проукраїнська сторона.

– Також говорили, що в подальшому Ви готувались стати єпископом УПЦ МП, це відмінилось?

Ні, по-перше, це не правда. І таке навіть не було. Принаймні, щоби я це знав свідомо, я цього не знаю. Тому, що висвячення в єпископа, відносно, є свої установчі там позиції.. відносно висвячення єпископа в Московському Патріархаті. Я, взагалі, як я вже сказав, я не планував ще.. Я не планував взагалі знаходитися і далі в лоні цієї церкви.

– На офіційному сайті Тернопільської Єпархії УАПЦ почали писати звернення, коментарі, люди категорично висловлювали своє відношення до Вас. Як прокоментуєте дану ситуацію?

Те, що мені кажуть що я перейшов туди начебто задля того щоби стати єпископом – це неправда. Ось. Я перейшов туди, як я вже сказав, тому що в мене є дуже багато незгідних причин.

Я не згодний багато з чим, з тим що відбувається у цій церкві Московського Патріархату. Тому я вийшов. І владика Макарій вже мою кандидатуру пізніше зарекомендував, каже, що давайте будемо розглядати його, як вікарного єпископа на Тернопільську Єпархію. Те, що відбувалося вже обговорення на Архієрейському Соборі для мене це є невідомо.

– Ви особисто говорили про призначення з владикою Макарієм?

По-перше, це були подані документи на ім`я владики Макарія. Владика Макарій зі мною декілька разів розмовляв. Ось. Пізніше мене було викликано на Архієрейський Собор, який проходив 15 червня. І на Архієйському Соборі мені вже задали питання. Все що я.. Все що я..  Все що далі відбувалося ви про це знаєте.. а те, що пишуть на сайті там вся ця інформація.. ну є декілька людей зацікавлених, можливо це з єпископату, щоби мене дискредитувати… Можливо це є просто звичайні вірники, так звані. Я би не сказав, що це є вірники цієї Автокефальної нашої церкви, тому, що людина, яка віруюча, вона ніколи цього робити не буде і такого писати не буде, і такої писанини не буде… не знаючи мене навіть в обличчя практично..

– Вам мала бути видана відпускна грамота і особиста справа?

Мною було повідомлено в усному режимі митрополита Антонія. Я підійшов до нього, хоча мені рекомендації були такі, що отче надішліть телеграму про те, що ви вийшли з під юрисдикції Московського Патріархату. Я будучи людиною прямою, будучи людиною відкритою, я підійшов глянув у вічі і сказав «владико, наші дороги далі розбіглися, і тому я повідомляю вам про відхід з УПЦ МП. Тому, що я переходжу в іншу юрисдикцію». Мені давали час подумати. Я сказав, що мені немає що думати. Я перейшов, все. Відпускну грамоту мені на руки не видали, можливо з часом надішлють. Це вже їхня справа. Головне те, що я вже перейшов.

– Які будуть Ваші перші кроки на посаді вікарного єпископа Тернопільської Єпархії УАПЦ?

Примирити людей. То найперше, що має бути зроблено, тому що коли немає миру, то дуже велика біда. Немає миру у нас в державі, немає миру між людьми у церкві всередині, тому перше, що потрібно буде це примирити людей. Я маю на увазі примирити всіх: примирити людей, примирити духовенство. Власне маю на увазі саму церкву, саму Тернопільську Єпархію, щоб це.. Щоб люди побачили.. побачили мир. Саме своїм прикладом, я хочу їх надихнути на те, що мир який заповідував нам Христос, він повинен бути в серці кожної людини.

– Чи Ви вже думали над питанням реставрації Кафедрального Собору Різдва Христового?

Я вже думав про це не один день і не один вечір. Тому, що найперше, що потребує Церква – це перекриття. Будучи на засіданні єпархіального духовенства я побачив, що там є дерево, яке заготовлено і яке потрібно найперше, як то кажуть в українців, кажуть кров з носа. Потрібно перекрити дах церкви. Перше, що потрібно буде зробити в плані таких господарських робіт. Ну і далі, звичайно, це і внутрішні роботи і зовнішні роботи.

– Вас характеризують, як священика з нетрадиційною орієнтацією, що Ви можете сказати?

Перше Апостол каже, що якщо твій брат согрішив піди й скажи йому таємно; якщо твій брат согрішив ще раз – скажи йому ще при свідках; якщо ще брат твій згрішив третій раз – скажи це розповіси це при всій церкві і якщо він не покається, нехай тобі буде язичник і митар. Я можу запевнити всіх і кожного, що я звичайна людина, звичайної плоті, звичайного тіла, зі звичайними почуттями, як і в кожного, і пришивати мені будь-які ярлики, начебто про мою нетрадиційну орієнтацію… Нажаль, через це все, я бачу, пройшла більшість духовенства і більшість єпископату УАПЦ. Це є безпідставно, це є безглуздо.

Те, що я став ченцем у 20 років… у мене на те були свої причини. Я хотів якомога більше послужити Богові, послужити людям, щоби мене не відволікала сім`я. В мене так само були якісь романтичні почуття, це було ще в часі навчання в духовній семінарії. Ось. Але я вибрав такий свій шлях. Хоча й однокласники мої казали «та бути такого не може щоби він став монахом». Я був звичайною людиною і не вирізнявся якимись такими надмірними молитовними, можливо, настроями. Так як це можливо притаманно, як вважають, більш чернецтву. Але був зроблений такий вибір. Я спочатку був висвячений в сані целібату, через 5 місяців після висвячення дияконського, вже після того я прийняв чернечий сан. Ну ось я намагався і провадити своє життя, дай Боже мені здоров`я, і далі провадити його, як це належить православному християнину, тим більш ченцеві.

– 18 червня вся Українська Автокефальна Православна Церква відзначала свято Чудотворної ікони Матері Божої Тернопільської, хоча Ви в цей день служили в м. Хмельницькому в УПЦ МП?

По-перше, мене на святкування Чудотворної ікони Матері Божої Тернопільської не було офіційно запрошено. Так як я, є лише кандидат в єпископи, я не є вікарним єпископ, я не є… я знаходжусь на сьогоднішній день, згідно указу, згідно поданого прохання, згідно указу Предстоятеля знаходжусь в Київській єпархії і те, що я був на зборах не означало би те, що я маю… мав бути на святкуванні Тернопільської ікони Божої Матері. Ця інформація з`явилась на сайті. Хто цю інформацію подав, звідки вона з`явилася – я вам цього сказати не можу. Так як я вже сказав, я 9 числа, коли відбулася розмова моя з Митрополитом Антонієм, я його офіційно повідомив, що «владико я вже не знаходжуся з вами». З  9 червня я в Кафедральному Соборі УПЦ МП ногою не був. Звідки ця інформація з`явилась – я сказати не можу. 18 червня я знаходився дома, я прочитав акафіст до Почаївської Матері Божої вдома, помолився вдома, в міру тих обставин, які зараз склалися, я вимушений був помолитися вдома.

Бесідувала Дарія Рогоза