12 липня 2019 р. Б. голова громадської організації «Фонд пам`яті Блаженнішого Митрополита Мефодія» — Наталія Шевчук звернулась до Президента України Володимира Зеленського з проханням долучитись до збереження у власності Православної Церкви України Тернопільської єпархії Палацу (мур) (руїни), XVII–XIX ст., пам’ятки архітектури місцевого значення (с. Червоногород) Нирківської сільської ради, Заліщицького району Тернопільської області, втраченого внаслідок злочинних дій представниками духовенства УАПЦ.
Нагадаємо, що дві церкви — Українська Православна Церква Київського Патріархату та Українська Автокефальна Православна Церква — вступили в об’єднавчий процес, останнім етапом якого став Об’єднавчий собор 15 грудня 2018 р. Б. Для України таке об’єднання з наданням канонічної автокефалії стало історичним проривом — фактично відбулось повернення до Києва вкраденої Москвою церковної незалежності. Православна Церква України відтепер має непохитно дотримуватись канонічної традиції, звертати особливу увагу на те, щоби не виходити за межі канонічного поля.
Так, ще 12 липня 2017 р. Б. Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія оприлюднив документи, які підтверджували про скоєний злочин проти Церкви. Нині триває кримінальне провадження, однак керівник Тернопільської єпархії ПЦУ не визнає Церкву потерпілою стороною та намагається зупинити процес визнання продажу чоловічого монастиря у приватну власність незаконним.
Нещодавно було опубліковано інтерв’ю Наталії Шевчук, вірної ПЦУ, яка обіймала посаду першого помічника покійного Предстоятеля УАПЦ Митрополита Мефодія (Кудрякова), а нині, відповідно, є головою фонду його пам’яті. У цьому інтерв’ю вона прокоментувала звернення до Президента України Володимира Зеленського:
Нагадайте, коли Червоногородський замок було відчужено у приватну власність?
— Щойно після смерті Блаженнішого Митрополита Мефодія активно було розпочато підготовку до афери вартістю два мільйони доларів. «Небайдужі» автокефальні юристи склали схему оборудки й у 2016 році почали поетапно втілювати її в життя, заручившись підтримкою Предстоятеля УАПЦ Митрополита Макарія (Малетича) та архієпископа Мстислава (Гука), на той час керуючого Тернопільською єпархією УАПЦ.
Тобто вже протягом трьох років відомо про злочин за участі найвищого керівництва Церкви. І що зроблено Церквою, правоохоронними органами, прокуратурою для збереження пам’ятки місцевого значення XVII–XVIII століть?
— По суті, нічого. Зібрано стоси макулатури. Підозру архієпископу Мстиславу досі не вручено, справа гальмується і до суду не передана. Воно й не дивно. Корупція процвітає в системі, яка повинна захищати закон України. Тернопільщина не виняток, тут більшість правоохоронців і прокурорів комфортно керуються «своїми» кримінальним і цивільним кодексами. Мені згадуються слова слідчого: «…Ви що, хочете, щоб ми самого архієпископа посадили? Тут вам не Київ, і взагалі, я такі питання не рішаю, йдіть до начальника, у мене ще 28 кримінальних справ, а зарплата 4000, і що ви мені пропонуєте, кинути все і займатись вашим монастирем? Продала людина — мала на це право, а те, що вам то не подобається, то вже не мої проблеми». Прокурор, який займається кримінальним провадженням, взагалі сказав мені прямо у вічі: «Я говорив з неофіційним, але уповноваженим представником, юристом консисторії ТЄ УАПЦ п. Тетяною Кудіновою, і вона мене запевнила, що заяви церква подавати за жодних умов не буде, а тому ця справа є безперспективною і пустою. Пишіть хоч президенту, хоч Господу Богу!..»
Ви звертались раніше до Президента України Петра Порошенка. І що, жодної реакції?
— Я зверталась не лише до Петра Олексійовича, а й до чинного Президента України Володимира Олександровича Зеленського. Ось наше листування: “… Шановний пане Президенте України! Дозвольте насамперед засвідчити свою повагу та звернутись до Вас із проханням взяти під особистий контроль надзвичайну ситуацію, що склалась із Палацом XVII–XIX ст. (мур, руїни) — пам`яткою архітектури місцевого значення «Червоногородський замок», який розташований у селі Нирків Заліщицького району Тернопільської області (територія унікального Дністровського заповідника).
Унаслідок злочинних дій з боку недобросовісних церковних керівників, державних посадовців і місцевих бізнесменів у 2016 році ця пам’ятка опинилася у приватній власності ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» та ТОВ «ДЖУРИНЕНЕРГО».
12 липня 2017 року головою ГО «Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія» Наталією Шевчук було публічно заявлено про скоєний злочин проти Держави й опубліковано копії документів, що викривали ганебну для Церкви оборудку.
09 листопада 2017 року розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12017210010003614 за фактом привласнення грошових коштів колишнім правлячим архієреєм релігійної організації «Тернопільська єпархія Української Автокефальної Православної Церкви» Гуком Ростиславом Володимировичем (Мстиславом), вчиненого у великих розмірах. Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 4 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах).
Проте в березні 2018 року Тернопільська єпархія УАПЦ в особі керуючого єпископа Тихона (в миру — Петранюка Тараса Івановича) відмовилась визнати себе потерпілою стороною, майно якої було незаконно відчужено, тим самим унеможливила повернення святині Тернопільській єпархії, заблокувала вручення підозри архієпископу Мстиславу (Гуку Ростиславу Володимировичу) — учаснику відомого скандалу на Тернопільщині (https://www.youtube.com/watch?v=grjHTiDFDMk&t=4s).
26 лютого 2019 року в зв’язку зі змінами в законодавстві, які вже не передбачають закриття кримінального провадження, відкритого за ч. 4 ст. 191 КК України, у разі відмови потерпілого від обвинувачення, Наталією Шевчук було повторно подано заяву про даний злочин до Управління захисту економіки в Тернопільській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, за якою відкрито кримінальне провадження № 12019210010000763 за тією самою кваліфікацією.
Наразі ведеться досудове розслідування, стан якого мені як не стороні кримінального провадження невідомий. Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень проводяться слідчі дії, проте обвинувальний акт ще не передано до суду.
Враховуючи вищезазначене, з метою запобігання втрати пам’ятки історії України та державної власності у вигляді земельних ділянок у межах Національного заповідника, для вивчення надзвичайної ситуації, що склалася довкола пам’ятки, просимо Вас, пане Президенте, взяти це питання під особистий контроль, забезпечити об’єктивне розслідування та відкритий судовий процес, створити робочу комісію з представників Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Міністерства культури України для розслідування обставин передачі пам`ятки місцевого значення, руїн палацу XVII–XIX ст., у приватну власність. За результатами роботи комісії — визначити спосіб повернення унікальної пам’ятки місцевого значення Державі Україна, якій вона й належала до часу передачі Церкві…”.
Відповідь за підписом заступника начальника Головного слідчого управління Національної поліції України п. Марини Фільченкової викликала у мене щиру посмішку: «…відомості щодо бездіяльності слідчих Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області під час здійснення досудового розслідування в кримінальних провадженнях №12017210010003614 та №120199210010000763 не підтвердились». Питання є? Питань немає.
Детальне інтерв’ю можна переглянути за посиланням.
Прес-служба Тернопідьської єпархії ПЦУ
Соц.медіа