Засідання Священного синоду Православної Церкви України взяло до уваги порушення прав на свободу совісті на тимчасово окупованих територіях та прийняло рішення щодо міжнародних зв’язків з іншими православними та англіканською церквами.

Реагування на російську агресію та розвиток міжнародних відносин

7 березня 2024 р. в Синодальній залі Митрополичого дому – Резиденції Предстоятеля Православної Церкви при Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі, відбулося чергове засідання Священного Синоду Української Православної Церкви (Православної Церкви України). У засіданні взяли участь всі члени Синоду.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

1. Священний Синод заслухав повідомлення Предстоятеля, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, про численні порушення російськими окупантами права на свободу совісті на тимчасово окупованих територіях України, про здійснення ними систематичних релігійних гонінь, а також про необхідність подальшої публічної та законодавчої реакції на деструктивну і аморальну взаємодію російських релігійних організацій з кремлівським терористичним режимом. З цього приводу Синод схвалив текст публічної Заяви.

2. Беручи до уваги рішення Священного Синоду Румунської Православної Церкви від 29 лютого 2024 р., яке стосується України, після обговорення було одноголосно прийняте рішення надіслати листи Священного Синоду ПЦУ до Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія та Його Блаженства Румунського Патріарха Даниїла з викладенням позиції Православної Церкви України.

Синод констатує: одним з основоположних принципів канонічного порядку та устрою Православної Церкви є те, що кожна помісна Православна Церква має виключну юрисдикцію в межах свої канонічної території. Також Великим Константинопольським собором 1872 р. встановлено, що основою утворення канонічних структур Церкви не може бути виключно племінний, філетичний принцип, який не єднає православних вірних, а розділяє єдине Тіло Церкви і творить схизму.

Серед іншого в листах підкреслюється, що відповідно до канонічного порядку і визначення Томосу про автокефалію Православної Церкви України на всій міжнародно визнаній, в тому числі визнаній і дружньою Румунською державою, території України канонічну юрисдикцію має лише Православна Церква України, і ніяка інша.

Бувши люблячою Матір’ю-Церквою для всіх православних вірних в Україні, незалежно від їх етнічного походження, та виявляючи пастирське піклування про духовні потреби православних вірних, належних до румунської національної та церковної традиції, які проживають в Україні, Православна Церква України постановою свого Священного Синоду (Журнал №39 засідання від 27 липня 2019 р.) ухвалила таке рішення: «Беручи до уваги пастирські потреби румуномовних православних громад в Україні, за зразком організації церковного життя парафій Румунської Православної Церкви з переважаючим числом етнічних українців – утворити Православний румунський вікаріат Української Православної Церкви (Православної Церкви України) для релігійних організацій (релігійних громад та монастирів) в Україні з переважаючим числом етнічних румун».

Священний Синод висловлює сподівання, що всі питання, які потребують свого регулювання, будуть розв’язані Румунською та Українською Помісними Церквами у дусі братньої любові, канонічного порядку та визначень Томосу про автокефалію Православної Церкви України.

3. Було заслухане повідомлення Предстоятеля про візит духовного глави англіканської співдружності та Церкви Англії Архієпископа Джастіна Велбі і делегації цієї Церкви та про розгляд українського питання під час засідання Генерального Синоду Церкви Англії.

Синод висловив вдячність Церкві Англії, світовій англіканській спільноті та особисто Архієпископу Кентерберійському Джастіну Велбі за молитовну, моральну та гуманітарну підтримку України і українського народу, які страждають від російської агресії, що триває понад десять років.

За підсумками розгляду деяких останніх документів Церкви Англії, які стосуються українських питань, був схвалений текст листа Предстоятеля Православної Церкви України Архієпископу Кентерберійському Джастіну Велбі та відповідальним особам Церкви Англії з викладенням позиції Священного Синоду.

4. За поданням митрополита Вінницького і Барського Симеона, голови Синодальної Комісії з питань канонізації святих, був схвалений оновлений склад комісії.

5. За поданням Синодальної Богословсько-літургійної комісії були затверджені для використання в Православній Церкві України наступні тексти:

– «Звершення Божественної літургії за чином свт. Іоана Золотоустого в польових умовах», який може звершуватися для воїнів у місці їхнього перебування, де немає храму, каплиці або іншого подібного облаштованого місця, так само і для мирян, коли є близькою  загроза ворожого нападу.

– «Чин молитовний під час поховання померлої людини», призначений для звершення у крайній потребі, коли не може бути звершений звичайний чин відспівування, і коли архієрей дасть благословення молитися за цим чином.

6. Було затверджено рішення щодо двох монастирів – у Вінницько-Барській та Чернівецько-Буковинській єпархіях.

7. З метою кращого виконання рішень Священного Синоду, пов’язаних з утворенням Кам’янець-Подільської єпархії визначено, що до Кам’янець-Подільської єпархії УПЦ (ПЦУ) входять усі релігійні громади та інші церковні установи, які належать до Православної Церкви України і перебувають у встановлених Синодом межах єпархії, зокрема всі ті, які до Об’єднавчого Собору 15 грудня 2018 р. перебували у складі релігійних об’єднань УПЦ КП та УАПЦ.

На заміну Постанови №82 від 02.02.2024 р., яка припинила свою чинність, ухвалені  Постанова №88 «Про призначення керівника Управління Консисторія Хмельницької єпархії Української Автокефальної Православної Церкви» та Постанова №89 «Про внесення змін та доповнень до Статуту Управління Консисторія Хмельницької єпархії Української Автокефальної Православної Церкви» з метою перетворення цієї юридичної особи на Управління Кам’янець-Подільської єпархії УПЦ (ПЦУ).

8. З нагоди 100-ліття від дня народження та 30-ліття від часу упокоєння спочилого Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Володимира (Романюка), які припадають на 2025 р., вирішено розробити план меморіальних заходів.

9. У зв’язку з об’єднанням єпархіальних структур ПЦУ в Чернівецькій області було вирішено затвердити назву єдиної єпархії – Чернівецько-Буковинська. Також було змінено офіційну статутну назву Рівненської духовної семінарії.

10. Черговий Архієрейський Собор визначено провести 11 травня 2024 р. в м. Києві з наступним порядком денним:

– Доповідь Предстоятеля УПЦ (ПЦУ) про життя Помісної Церкви за період після попереднього засідання Архієрейського Собору і Помісного Собору (2023 р.);

– Затвердження рішень Священного Синоду УПЦ (ПЦУ) за період від часу засідання Помісного Собору 2023 р. та рішень, що з них випливають.

Всі рішення Священний Синод, після детального обговорення, затвердив одноголосно.

На цьому засідання було завершене.

Джерело: Українська Православна Церква/ Православна Церква України