2 червня щорічно Свята Церква вшановує пам’ять трьох святих мучеників – Фалалея, Олександра і Астерія. Вони стали жертвами жорстоких переслідувань за часів імператора Нумеріана, який наказав полювати на християн. У цей день ми згадуємо героїчну відвагу цих святых, які не зрадили свою віру навіть під загрозою смерті. Вони стали символами стійкості і підтримки для віруючих у найскладніших моментах життя.

2 червня – день, коли християни вшановують мученицьку силу та віру трьох святих

2 червня кожного року Свята Церква вшановує пам’ять трьох святих мучеників – Фалалея, Олександра і Астерія. Ці християнські святі були жертвами переслідувань за часів імператора Нумеріана, який наказав полювати на християн.

Фалалей, молодий юнак 18 років, був затриманий і приведений перед правителя Егеї. Відповідаючи на питання про своє християнство, він відверто зізнався: “Я християнин, родом з Лівану. Мій батько був воєначальником, а мати зветься Ромилією. У мене є брат, який є іподияконом. Під час переслідувань християн у Лівані мене привели перед правителя Тиверія, але я ледве врятувався від страти. Тепер я стою перед тобою, і ти можеш зі мною зробити, що завгодно”.

Злий правитель наказав катам Олександру і Астерію проникнути свердлами у гомілки Фалалея, пропустити крізь отвір мотузку і повісити його головою вниз. Однак, з дивного провидіння, кати пощадили святого і просвердлили дерев’яний шматок, який підвісили замість нього. Коли правитель побачив, що його обдурили, він вирішив жорстоко побити Олександра і Астерія, які також виявилися християнами і прославили Бога. Імператор наказав негайно відрубати їм голови.

Проте, спритність святих мучеників і Божа благодать не допустили правителю здійснити їх страту. Він двічі намагався самостійно проникнути свердлом у їх гомілки, але безуспішно. В нарешті, він наказав утопити святого Фалалея.

Повернувшись, слуги повідомили правителю про виконану страту. Проте, раптово, ще до закінчення їх звіту, перед ними з’явився святий Фалалей, одягнений у біле. Це здивувало всіх присутніх, і правитель сказав: “Дивіться, цей чарівник навіть море зачарував”. Урвікіан, один з придворних волхвів, порадив правителю кинути мученика на поживу диким звірам. Проте, ні голодна ведмедиця, ні леви і левиця не торкнулися святого, але покірно припали до його ніг. Це видовище змусило натовп кричати голосно: “Великий Бог християнський! Бог Фалалея, помилуй нас!”.

Злочинний волхв Урвікіан був взятий в натовп і кинутий на поживу звірам, які миттєво розтерзали його. Нарешті, правитель наказав відрубати голови святим мученикам мечем. Святі мощі Фалалея зберігаються в храмі святого Агафоніка в Константинополі і стали джерелом численних чудес.

Святий мученик Фалалей відомий як лікар, що надавав безоплатну допомогу хворим. Церква прозвала його безсрібником і закликає звертатися до нього у молитвах за ісцелення хворих під час таїнства Єлеосвячення і освячення води.

Цей день, 2 червня, є особливим для християн, коли ми пам’ятаємо героїзм і жертовність святих мучеників Фалалея, Олександра і Астерія, які свідчили про свою віру в Христа навіть у важкі часи переслідувань. Їх приклад надихає нас жити вірою та підтримує нашу віру в Бога навіть у найтяжчі моменти нашого життя.

Молитва до святих мучеників Фалалея, Олександра і Астерія:

О, святі мученики Фалалей, Олександре і Астерію,
ви, які віддавши свої життя за Христа,
стали прикладом незламної віри і відданості.
Ви пройшли через вогонь переслідувань,
показавши, що Бог могутній і Своїм милосердям вас оберігає.
Ваше сміливе свідчення надихає нас і допомагає
залишатися вірними у скрутні часи.

Молимося вам, о святі мученики,
вислухайте наші молитви і благання.
Захищайте нас від злоби і гріху,
даруйте нам мужність і терпіння
на шляху віри в Христа.
Допоможіть нам жити зі сміливістю
та готовністю служити Богу і братам.

Святі мученики Фалалей, Олександре і Астерію,
моліться за нас, щоб ми могли дотримуватися
вірності Христу, незалежно від обставин.
Ведіть нас до вічного життя в Божій любові,
де ми з вами будемо співати хвалу Богу назавжди.
Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія