19 січня 2024 року, Вселенський Патріарх Варфоломій очолив Божественну Літургію в Святій Церкві Святого Василія в Тріглії, I. Митрополії Проузи. У присутності численного натовпу паломників на набережній Комополіса відбулося урочисте освячення води та занурення Хреста, створюючи неповторну емоційну атмосферу.

Богоявленське святкування із Вселенським Патріархом: Свята Літургія та освячення води у Тріглії

У присутності натовпу паломників на набережній Комополіса для чину освячення води та занурення Хреста

В емоційно насиченій атмосфері у п’ятницю, 19 січня 2024 року, у день свята Богоявлення Господнього за юліанським календарем, А.Ф. Панагіотіс Вселенський Патріарх Варфоломей очолив Божественну Літургію, яка відбулася в старій Святій Церкві Святого Василія в Тріглії, I. Митрополії Проузи, яку місцева Муніципалітет після її реконструкції використовує як культурний центр. Нагадуємо, що в Триглі та на ширшій території діють слов’яномовні православні християни, служіння яких забезпечує І. Митрополія Проуси.

Преподобний Митрополити Герона Халкидоноса п. Еммануїл і Деркон п. Апостолос, духовенство та ченці, владики M.t.X.E., Exoch. Посол пан Константінос Кутрас, Генеральний консул Греції в місті, а також Генеральні консули України, Молдови та Грузії Ент. Роман Недільський, Сергіу Гурдуза та Александре Джішкаріані відповідно зі своїми партнерами, Тимчасово повіреним у справах Генерального консульства Республіки Північна Македонія Едімом. пан Ільяз Фета, консули Євген. Пані Крістіна Радович та Едім. Пан Ратімір Гаїч, від імені Генерального консульства Сербії в місті, консул Болгарії в Бурсі Едім. Пан Момчіл Русінов, мер міста Неа Пропонтида (Халкідікі), пан Еммануель Каррас зі своїми колегами, представники асоціацій тригліян разом із багатьма людьми з триглійців, а також віруючими з сусідньої Бурси.

Під час богослужіння прозвучали «Вірую» та «Отче наш» грецькою, українською, румунською, арабською, грузинською та турецькою мовами.

Святіший Владика у своїй промові особливо зворушливо торкнувся події святкування Богоявлення в історичній Триглійці, вказавши, серед іншого, що «душі наших предків, які спочивають на цих землях, очікуючи Воскресіння Господнього. мертві, теж радіють. З нами всі на цьому святковому зібранні».

Потім він подякував трильянцям, які були на батьківщині своїх предків, а також усім іншим паломникам.

«Відвідування благословенних земель Малої Азії – це завжди джерело сильних емоцій, екзистенційного шоку та оновлення. Ми не можемо відчути і зрозуміти ці почуття, якщо не опинимося на цій святій землі.

Як розповідають старші про Богоявлення, тут, у Триглі, після освячення води священики разом із молоддю, яка впала в море діставати Хрест, обходили всі хати, щоб освятити їх. Тут віра і благочестя були органічно пов’язані з життям. Все почалося з прикликання імені Божого. Свята визначали і прикрашали пору життя і ритми буднів. Чудеса були пов’язані з селами і містами, з каплицями і монастирями, зі святилищами і джерелами, з великими святами і фестивалями, зі святими і мучениками, які були зразком, захисником і опорою для вірних.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Це факт, що сьогодні в Малій Азії ми не знаходимо процвітаючих ромських громад, наших шкіл і благородних установ, наших храмів, парафій і монастирів. Але відбиток наших предків ми знаходимо всюди. Ми відкриваємо печать православ’я, благодійності та людинолюбства, любові та дбайливого ставлення до природи, мирного співіснування та співпраці зі своїми співгромадянами, а також їхнього гостинного ставлення до відвідувачів, яке вражало іноземних мандрівників. З невичерпного джерела православного благочестя наші предки черпали натхнення і силу, завжди прославляючи Бога за Його ласки і блага».

Далі Вселенський Патріарх зазначив:

«Ми багато в чому завдячуємо малоазійським римлянам, які, навіть будучи біженцями, де б вони не були у світі, зберігали та культивували православну ідентичність та її високі цінності. Ті, хто залишив свої прабатьківські домівки, убогі й голі, забрали з собою, незгладимим чином записане в пам’яті й у глибині свого серця, усе духовне багатство й безцінний досвід століть, культурну спадщину Роду, яка була нерозривно пов’язана з вірою в Христос і православний етос.

Сьогодні, коли духовні цінності недооцінені, виявляється величезна важливість і актуальність цієї духовної спадщини. Тому повторюємо перед вами, дорогі паломники, те, на чому завжди наголошуємо в подібних обставинах: Не забувайте свого коріння! Навчайте своїх дітей традиціям Роду. Переконайте нове покоління пишатися своїм малоазійським походженням. Мотивувати юнаків та дівчат відвідати незабутні батьківщини, пізнати батьківщину зблизька. І будьте впевнені, що опинившись тут, вони відчують себе не просто гостями, а глибоко в серці відчують своє місце тут, відкриють для себе невідомі духовні скарби, приховані дива, почують невисловлені слова. Їхні душі сповняться вдячністю за своїх предків, які любили і прикрашали це місце.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Подібні почуття, дорогі християни, переповнюють паломників, коли вони перебувають у Фанарі, центрі Православ’я Пансепт, де багато століть зберігаються і невтомно охороняються мощі та святині Роду. Звідти ваш Патріарх також розпочне в майбутньому, поки благодійний Бог дозволить нам, відвідувати священні паломництва роду та працювати в храмах Малої Азії та Східної Фракії. Ми запрошуємо вас брати участь якомога частіше. І просимо молитися за Святу Велику Церкву Христову, щоб Христос задумався над її місією і зберіг її свідчення в сучасному світі. Щоб просвітити і захистити нас, хто має привілей служити їй».

Завершуючи свій виступ, Його Святість подякував меру Муданіона Едіму. пану Хайрі Туркйилмазу та компетентним органам влади за дозвіл, який вони дали на відправлення Божественної Літургії та за всі запропоновані ними засоби, а також усім тим, хто долучився до організації святкування.

Попередньо до Його Святості звернувся митрополит Проусій.

Одразу після цього Вселенський Патріарх, Первосвященики, офіційні особи та вірний народ у процесії та в супроводі багатьох постійних мешканців Тріглі вирушили до набережної Комополіса, де Його Святість очолив церемонію занурення Хреста.

У холодну воду пірнули 6 вірних, а Святий Хрест впіймав п. Віктор Галіп Явуз із Полісся, якому Вселенський Патріарх підніс хрест як благословення, а також поблагословив і привітав усіх плавців.

Після церемонії Президент місцевого футбольного клубу привітав Патріарха та подарував йому на пам’ять шарф у кольорах команди.

Потім у старій грецькій школі Тріглії, яка була заснована під опікою митрополита Хризостома Смірнського (Калафаті), родом із Тріглії та нещодавно відремонтованої місцевим муніципалітетом, мер Муданії тепло привітав Його Святість та паломників з Греції, згадав свої попередні візити до Рафіни, Неа-Тріглії та Неа-Муданії, де проживає багато жителів Тригліани, і знову наголосив на важливості мирного співіснування.

Його Святість у своєму короткому привітанні привітав пароха о. Митрополит Проусі пана Йоакима за роботу, яка виконується в його церковній провінції, і ще раз подякував меру та місцевій владі за їхні засоби, а також паломникам, які прибули з міста та Греції, щоб взяти участь у святкуванні. Після цього він освятив Святий Пиріг Відділу Н. Трігліас Асоціації Апантачу Тригліян і побажав усім щасливого дня народження та щоб у новому році панував мир у всьому світі. Подяку Патріарху висловив Президент Відділу вт. пан Анастасіос Мастрогіанніс, а також мер міста Неа Пропонтида.

Під час короткого святкового дійства Хор ГО «Істос» виконав Хрещенські колядки та народні пісні.


Фото: Нікос Папахрістоу

Джерело: ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟN ΠΑΤΡΙΑΡΧEION