ЗАЯВА

 

Предстоятелю УАПЦ Митрополиту Макарію,

членам Архієрейського Собору УАПЦ

 

     Минула Вербна Неділя, і кожному з нас варто пригадати події, які сталися одразу ж після Входу Господнього до Єрусалиму.

«А коли увійшов Він до Єрусалиму, то здвигнулося ціле місто, питаючи: Хто це такий? А народ говорив: Це Пророк, Ісус із Назарету Галілейського! Потому Ісус увійшов у храм Божий, і вигнав усіх продавців і покупців у храмі, і поперевертав грошомінам столи, та ослони продавцям голубів. І сказав їм: Написано: Дім Мій буде домом молитви, а ви робите з нього печеру розбійників» (Від Матвія 21:10–13).

 Так само і ми, віряни УАПЦ, звертаємося до Вас, наших архіпастирів, з проханням та вимогою відновити Божий лад у Божому Домі.

А саме: 

 1. Відновити практику соборноправністі, яка є історичною особливістю Українського Православ’я. Жодне рішення не має прийматися без урахування думки вірян, які становлять абсолютну більшість членів Церкви.
 2. Відновити колегіальне управління УАПЦ. Предстоятель не має користуватися повноваженнями диктатора або монарха. Як показує приклад сучасної Російської Церкви, коли в руках Предстоятеля концентрується необмежена влада, це значно шкодить церковному життю.
 3. Негайно припинити практику корупції у Церкві. Ми категорично заперечуємо проти:
  • продажу церковного майна, монастирів, церков, земель тощо;
  • продажу та купівлі дипломів про духовну освіту;
  • продажу та купівлі церковних санів та посад;
  • використання церковних нагород для фактичного підкупу священників, єпископів.
 4. Встановити повну фінансову прозорість у діяльності церковних установ — від парафії до єпархії.
 5. Здійснити негайну люстрацію гомосексуалістів серед кліру УАПЦ.
 6. Прийняти рішення про відставку нинішнього Предстоятеля. Ми закликаємо Митрополита Макарія заради майбутнього УАПЦ наслідувати приклад Митрополита Галицького Андрія (Абрамчука), який 2015 року добровільно відмовився від посади Предстоятеля. Новим Предстоятелем має стати особа, здатна вивести УАПЦ із сучасної кризи та розблокувати діалог про об’єднання в єдину помісну Церкву з Київським Патріархатом.
 7. Створити комісію для перемовин і вироблення не принизливих для УАПЦ умов поєднання з УПЦ Київського Патріархату за участі вірян УАПЦ.
 8. Вести будь-який діалог з Московським Патріархатом лише публічно. Категорично відкидаючи ідею відродження Галицької Митрополії, ми вважаємо, що предметом такого діалогу може бути лише визнання автокефалії Української Церкви.
 9. Відродити повноцінну роботу Патріархії УАПЦ, налагодити функції канцелярії та комісій при Архієрейському Соборі УАПЦ, відновити богослужбове життя у Кафедральному Соборі Святого Апостола Андрія Первозванного у м. Києві.

Ми розуміємо, що Вам нелегко прийняти наші прохання та вимоги. Але ж це, можливо, останній історичний шанс для нашої Церкви піти шляхом самоочищення та відродитися.

Не змарнуйте цей шанс!

Здійсніть згадані нами реформи заради того, аби стати гідним продовжувачем традицій УАПЦ, заснованої на Київському Соборі 1921 року. Не зраджуйте Церкву-страдницю, ім’я якої Ви прибрали на Першому Помісному Соборі УАПЦ 1990 року.

З повагою до Вас і проханням молитов за долю нашої Церкви,

віряни Української Автокефальної Православної Церкви

Прийнято на зібранні засновників вірянського руху «Вірні УАПЦ за Єдину Помісну Церкву!»

м. Київ, 2 квітня 2018 року Божого