У богословському контексті, “вбогий” не вказує на матеріальну нестаток, але на протилежне – смирення та залежність від волі Божої. Ця духовна чеснота, яка згідно із Євангелієм є ключем до Царства Небесного, втілюється через відкритість серця перед Богом та ближніми. Вбогість духом є важливою частиною вчення Ісуса Христа, яка розкриває суть християнського покликання до смиреності та духовної вільності.

Від смирення до духовної свободи – розкриття значення вбогості духом

У богословському розумінні слово «вбогий» означає зовсім не бідність, нестатки чи злидні (чим є вбогість у сенсі матеріальному). За Євангелієм, вбогі духом люди – це ті, хто володіють основною християнською чеснотою, смиренням. Це люди, які не вражені гріхом гордині, позбавлені хибної самовпевненості, які знають, що не можуть надіятися лише на власні сили і тому в усьому покладаються на волю Божу (буквально «вБогі»).

У вченні Господа Ісуса Христа смирення має настільки виняткове місце, що саме цією чеснотою відкривається духовна наука, виголошена Спасителем під час Нагірної проповіді. Про вбогих духом Господь говорить вже у першій із десяти заповідей блаженства: «Блаженні убогі духом, бо їхнє є Царство Небесне» (Мф. 5: 3).

Смирення є основною християнською чеснотою, тому що вона протилежна гордості, від якої сталося все зло у світі. Перший з ангелів став дияволом, перші люди згрішили, а нащадки їх сваряться і ворогують між собою через гординю, «Бо початок гріха – гордість» (Сир. 10: 15).

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Вбогість духом – це духовна свобода, це незалежність від рабства земних благ. Вбогість духом – це значить мати серце відкритим для Бога, розуміти, що ми не є самодостатніми, що наш розум, досвід, сила, можливості, таланти, майно тощо – це дари, які ми отримуємо від Бога та з Його ласки від інших людей.

Аби зрозуміти точніше: вбогість у повсякденному розумінні – це бідність людини, яка нічого свого не має і надіється на допомогу, милість інших. Вбогі духом – це «жебраки за Богом», тобто люди, які надіються на допомогу Бога і визнають, що добро походить від Нього як дар, як благодать.

Убогість духа не залежить від маєтків, матеріальних статків чи їх відсутності. Вбогими духом можуть бути як бідняки, так і багатії, якщо розуміють, що видиме, матеріальне багатство є тлінним і скороминучим, і що воно не може замінити багатства духовного. Вбогі духом незалежно від свого економічного чи соціального статусу є чуйними до ближніх і відкритими на Божу дію в їхньому житті. Біблійним прикладом такої людини є, зокрема, цар Давид, який був багатою і мудрою людиною, але в усьому покладався на волю Божу, а також його син, премудрий цар Соломон, який заповідав: «Уповай на Господа всім серцем твоїм, і не покладайся на розум твій» (Притч. 3: 5).