Усікновення глави Івана Предтечі — свято, яке вшановує пам’ять Іоана Хрестителя. За рішенням Священного Синоду цього року воно було перенесено на 30 серпня через перехід Церкви на новоюліанський стиль. Ця стаття розповідає історію свята та події, пов’язані з усікновенням глави Івана Предтечі.

Перенесення свята відповідно до новоюліанського стилю

30 серпня – усікновення глави Івана Предтечі.

Цього року, згідно рішення Священного Синоду, у зв’язку з переходом нашої Церкви на новоюліанський стиль, це свято перенесено із 11 вересня на 30 серпня.

Про історію цього свята дізнаємось зі Священного Передання. Невдовзі після хрещення Господнього Іоана було ув’язнено галилейським царем Іродом. Цей галилейський цар Ірод Антипа був сином того самого Ірода Великого, який убив 14 тисяч вифлеємських немовлят.

Іоан викривав царя Ірода в тому, що він, за життя свого брата Филипа, одружився з його дружиною Іродіадою. Іродіада озлобилася за це на Іоана і просила Ірода, щоб він убив його. Та Ірод не погоджувався на це, тому що вважав Іоана за великого пророка і боявся народу, але на догоду дружині кинув його у в’язницю. Іродіада ж не вдовольнилася цим, тим більше, що сам Ірод прислухався до настанов Іоана і в багатьох випадках чинив згідно з його словами.

Минув майже рік. Ірод, святкуючи день свого народження, влаштував бенкет для своїх вельмож, тисяцьких і старійшин галилейських. На бенкет увійшла дочка Іродіади (падчерка Ірода) Саломія і стала танцювати, і догодила Іродові й тим, хто був на бенкеті.

Ірод сказав їй: «Проси у мене, чого хочеш», і клявся, що віддасть їй навіть до половини царства.

[vc_button_filling title=”Наш Телеграм” link=”url:https%3A%2F%2Ft.me%2Fuoc_ocu|target:_blank” direction=”left” size=”5″ display=”display_block” button_align=”btn_align_center” border=”2″ css_animation=”” text_color=”{“id“:“custom_color“,“color“:“rgba(42,171,238,1)“}” text_color_h=”{“id“:“Light background“,“color“:“#ffffff“}” bg_color=”{“solid“:{“id“:“custom_color“,“color“:“rgba(34,158,217,1)“}}” icon=”{“font“:“fontawesome“,“icon“:“fab fa-telegram“}”]

Вона вийшла і запитала у матері своєї, чого їй просити у нього.

Іродіада відповіла: «Голову Іоана Хрестителя».

Саломія швидко повернулась до Ірода і сказала: «Хочу, щоб ти зараз же дав мені на блюді голову Іоана Хрестителя».

Ірод засмутився, але не міг при гостях порушити клятву; і він послав воїна у в’язницю відсікти голову Іоанові. Воїн, виконавши наказ царя, приніс на блюді голову Іоана Хрестителя і віддав Саломії, а Саломія віднесла матері своїй Іродіаді.

Ученики Іоанові, почувши про смерть Іоана Хрестителя, прийшли, взяли тіло його і поховали.

Молитва до святого Іоана Предтечі:

Хрестителю Христів, проповіднику покаяння, не відкинь мене, що каюся, але, з’єднуючись із небесними силами, молися до Владики за мене, недостойного, сумного, немічного і печального, що потрапив у різні біди житейські, змученого хвилюючими думками мого розуму; бо я — вертеп злих діл, зовсім не маю кінця гріховним звичкам, бо розум мій прикутий до земних речей. Що маю робити? Не знаю. І до кого звернуся, щоб спасти свою душу? Тільки до тебе, святий Іоане, благодаті тезоіменний, звертаюся, бо перед Господом після Богородиці немає більшого від народжених. Ти сподобився торкнутися глави Царя Христа, Агнця Божого, що взяв на Себе гріхи світу. Його ж благай за грішну мою душу, щоб хоч віднині, в одинадцяту годину, я поніс тягар благий і нагороди прийняв з останніми. Так, Хрестителю Христів, чесний Предтече, перший у благодаті, мученику, посників і пустельників наставнику, чистоти учителю і близький Христа друже! Тебе молю і до тебе вдаюся: не відкинь мене від твого заступництва, але підніми мене, що впав у великі гріхи. Обнови душу мою покаянням, як другим хрещенням, бо ти обох начальник: хрещенням омиваєш праотцівський гріх, покаянням же очищаєш кожного скверне діло. Очисти мене, оскверненого гріхами, і допоможи ввійти туди, куди ніщо скверне не входить, — у Царство Небесне. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія