15 липня ми відзначаємо урочисту подію – положення святої ризи Пречистої Богородиці у Влахернському храмі. Історія цієї святині пов’язана зі знаменитими вдовицями, які служили Богородиці, та знайдена в Єрусалимі. Захоплена в Візантію двома братами-паломниками, риза була покладена в новий храм, що став святим місцем. Вона стала символом захисту міста і приносить зцілення та чудеса.

Історія та значення святої ризи Богородиці в українському віруванні

15 липня згадуємо положення святої ризи Пречистої Богородиці у Влахернському храмі.

Як розповідає Священне Передання, риза Пречистої Діви, яку вона одягала під час свого земного життя, за її велінням, дісталась двом благочестивим юдейським вдовицям, які служили Богородиці перед Її успінням. Одна з цих вдовиць побажала, щоб цей благословенний дар завжди передавався у спадок від матері до доньки. Так, упродовж століть священна риза з великим благоговінням зберігалася на Святій Землі.

Одного разу у домі де зберігалась ця велика святиня, зупинились два брати-паломники з Візантії Гальбій та Кандид. Коли вони дізнались історію ризи Богородиці, та просили передати їй Царгороду. Замовивши ковчег для зберігання вони доставили священну реліквію до Візантії.

Святий Геннадій, Констинопольський Патріарх та імператор Лев Великий (457–471), зі священним трепетом зустріли святиню і вирішили покласти її в найкращому, почесному місці. У містечку Влахерні, що розташовувався поблизу Константинополя, біля берега моря, було споруджено новий храм на честь Богоматері. Храм знаходився поблизу палацових покоїв імператора: криті переходи з’єднували храм і палац. 15 липня 458 року Патріарх Геннадій з належною урочистістю переніс священну ризу до Влахернського храму. Згодом у ковчег з ризою Богородиці покладено її святий омофор і частину її пояса.

За свідченням історика Никифора Калліста, який жив у VI столітті, «риза Богоматері зберігалася в цьому храмі і досі зберігається як захист для міста, подаючи різні зцілення і своїми чудесами перемагаючи єство і час». Як свідчить історія, тричі Пресвятая Богородиця спасала місто, якому дарувала свою святу ризу.

Молитва до Пречистої Богородиці:

Пречиста Діва, Матінко Божа, що в образі святої ризи принесена до Влахернського храму, ми звертаємось до Тебе з поклоном і молитвою. Просимо Тебе, Пречиста Мати, прийми нашу відданість, як маленький подарунок на цей особливий день.

Ти, Пречиста, одягала цю святу ризу під час Свого земного життя і дарувала її нам як знак Своєї материнської любові та захисту. Ми благаємо Тебе, Пресвята Мати, розширити Свою материнську опіку на всіх нас, наші сім’ї та рідні.

Дай нам милість знати Твою присутність у нашому житті, приносячи нам мир, радість та зцілення. Хай Твоя свята риза стане нашим духовним покривалом, що відлякує усі злі сили та негаразди.

О, Пречиста Мати, молимось Тобі, щоб Ти завжди була нашою заступницею перед Твоїм Сином, Господом нашим Ісусом Христом. Нехай Твоя благодать і милість супроводжують нас у кожен день нашого життя, даруючи нам силу, мудрість і терпіння.

Матінко Божа, ми дякуємо Тобі за Твою материнську любов та турботу про нас. Просимо Тебе, Пречиста Богородице, поширити свою благодать на нашу Україну, дарувати нам мир та злагоду, сприяти її процвітанню та благополуччю.

Величаємо Тебе, Пречиста Богородице, з надією на Твоє материнське заступництво. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія