Дізнайтеся про походження Тихвінської ікони Божої Матері, її шлях від Антіохії до Єрусалиму, зникнення та виявлення на берегах Ладозького озера. Діві Марії приписуються чудеса, включаючи сльозоточіння. Дізнайтеся також про відому копію ікони в Іллінському скиті на Афоні.

Діва Марія, Лука Євангеліст та загадкове зникнення ікони

Тихвінська ікона Божої Матері, яку сьогодні вшановуємо, – це одне з прижиттєвих зображень Діви Марії, яке належить пензлю апостола Луки. Після написання святий образ був переданий учню євангеліста Луки Феофілу в Антіохію. Після його упокоєння ікона була перенесена до Єрусалиму. Згодом, у V столітті, образ зайняв почесне місце у спеціально для нього збудованому Влахнерському храмі у Константинополі, де і знаходився до 1383 року, коли таємниче зник з церкви.

Історія повідомляє, що слід зниклої ікони було знайдено на берегах Ладозького озера поблизу міста Тихвін. На місці її явлення було побудовано храм Успіння Пресвятої Богородиці, а через деякий час поряд облаштовано чоловічий монастир.

Існує безліч списків Тихвінської ікони. Один з найвідоміших знаходиться у Іллінському скиті на Афоні. Він має власну назву “Тихвінська сльозоточива ікона Божої Матері”, появі якій передували дивовижні події. Зимовим днем 17 лютого 1877 року ченці помітили сліди сльоз із очей Цариці Небесної, а одна сльоза скотилася вниз безпосередньо перед ними. Огляд ікони показав, що вона суха. Але ввечері монахи знову могли спостерігати сльози. З того часу сльозоточіння повторюється із року в рік в один і той же день – 17 лютого.

МОЛИТВА ДО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ НА ЧЕСТЬ ЇЇ ІКОНИ «ТИХВИНСЬКА»

О, Пресвята Діво, Мати Господа вишніх сил, Царице неба і землі, міста й країни нашої всесильна Заступнице. Прийми хвалебно-подячний спів цей від нас, недостойних рабів Твоїх, і вознеси молитви наші до Престолу Бога, Сина Твого, щоб Він помилував нас за неправди наші і надалі виявляв благість Свою до тих, що шанують всечесне ім’я Твоє і з вірою та любов’ю поклоняються чудотворному Твоєму образу.

Бо ми недостойні від Нього помилування отримати, якщо Ти, о Владичице, не умилостивиш Його до нас. Бо Ти все від Нього можеш отримати. Тому до Тебе прибігаємо, як до невідмовної і скорої Заступниці нашої: почуй нас, що молимось до Тебе, покрий нас владичним покровом Твоїм і виблагай у Бога, Сина Твого, щоб пастирі наші ревно піклувалися про душі наші, владі — мудрість і силу, суддям — правду й непідкупність, наставникам — розум і смиренномудрість, подружжям — любов і згоду, дітям — послух, ображеним — терпіння, образникам — страх Божий; тим, що у скорботі перебувають — мужність і добродушність; тим, що мають радість — стриманість, а всім нам — дух розуму, благочестя, милосердя, смиренності, чистоти і правди.

О, Владичице Пресвята, змилосердься над немічними людьми Твоїми: розпорошених збери, заблудлих на істинний шлях направ, старих підтримай, юних у цнотливості настав, дітей виховай, і з великого милосердя Свого заступайся за всіх нас, піднеси нас із безодні гріховної і просвіти наші очі сердечні, щоб бачити нам спасіння. Будь милостивою до нас тут і там, в краю земного перебування і на Страшному Суді Сина Твого. Тих, що відійшли від цього життя братів і отців наших сподоби життя вічного з ангелами і всіма святими. Бо Ти, Владичице, славою небесних і сподіванням земних, в Бозі єси Надією та Заступницею всіх, хто до Тебе з вірою приходить. До Тебе, отже, молимось, і Тобі, як всемогутній і Помічниці, самі себе і один одного і все життя наше віддамо нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.