Дивовижна історія об’єднання великих святителів у Церкві на 30 січня. Вони залишають спадщину в дусі миру і єдності, попри дискусії віруючих.

Спільний шлях до спасіння через дискусію та мирне рішення

30 січня – день собору трьох святителів: Василя Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоустого.

Причиною встановлення цього свята стала велика суперечка у Церкві в другій половині 11-го ст.. Вона полягала у тому, що багато віруючих дискутували над тим, хто з цих трьох є більш заслуженим і видатним пастирем Церкви. Одні вище ставили святого Василія Великого, інші Григорія Богослова, а ще інші Іоанна Золотоустого. Кожен із них мав свою велику частину прихильників. Цю дискусію розв’язали самі Святителі.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Вони спочатку кожен зокрема, а потім й усі троє разом з’явилися Івану, єпископу міста Евхаїти, і сказали: «Ми як один у Бога й нічого нема в нас більшого, а кожен з нас свого часу був натхнений Духом Святим. Тож нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті ми піклуємось про всі кінці світу і закликаємо всіх до миру і єдності. Тому встанови святкування нашої пам’яті в один день, тому що ми єдині в Бога, а ми будемо допомагати прийти до спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам’ять».

Так було і зроблено. Єпископ Іоанн встановив свято на честь одразу трьох видатних святителів 30 січня. Бо саме в цьому місяці згадується пам’ять кожного з них окремо: Василія Великого – 1 січня; Григорія Богослова – 25 січня, Іоанна Золотоустого, заради перенесення його святих мощей – 27 січня. Нехай же за їх святими молитвами Милосердний Господь спасе і помилує усіх нас!

Молитва до трьох святителів і великих архиєреїв – Василія Великого, Григорія Богослова та Йоана Золотоустого:

О, всеблаженні святителі – Василію Великий, Григорію Богослове та Йоане Золотоустий! Вислухайте нас, недосконалих і грішних, що молимось до Господа через ваше заступництво, і занесіть молитву нашу до милостивого і чоловіколюбного Бога, перед Яким ви стоїте сьогодні в радості святих і з хорами ангелів. Умоліть Його чоловіколюб’я, щоб Він не осудив, але пробачив нам беззаконня і провини наші, та нехай вчинить з нами згідно з благаннями нашими та по милості й доброті Своїй. Випросіть нам у Христа і Бога нашого мирне і спокійне життя, здоров’я душевне і тілесне, родючість землі і у всьому всякий достаток і добробут, і щоб не на зло нам обернулись добра, даровані від щедрого Бога, але на славу Його і на прославлення вашого заступництва.

Нехай – через це заступництво – Своєю всеблагістю і благодаттю Господь дасть нам богоугодно перейти шлях земного життя; визволить нас від повітряних митарств і Духом Своїм Святим наставить і провадить нас на дорогу, яка веде в оселі праведних, де безустанний голос тих, що торжествують, і безконечна насолода тих, що оглядають невимовну доброту Божого лиця. Свою Церкву святу від розколів і єресей збереже та, зрештою, її первісну вселенську єдність і цілісність відновить, вірних укріпить, заблудлих наверне і дарує всім те, що потрібне для спасіння і слави Божої; подає нам усім ваше архіпастирське і святе благословення, щоб, ним бережені, ми визволились від всякої біди і напасті. Вислухайте моління наше, святителі Христові, і моліть безустанно за нас всесильного Бога, що Його славлять і Йому поклоняються в трьох Особах, і Йому належить всяка слава, честь і влада на віки вічні. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія