У день пам’яті святителя Олександра, єпископа Команського, вшановуємо життя чоловіка, який з філософа та вугільника перетворився на мудрого єпископа завдяки своїй смиренності та знанню Святого Письма. Його подвиг юродства та відмова від ідолопоклонства в епоху переслідувань свідчать про його мужність та глибоку віру.

Від вугільника до єпископа – історія духовної мудрості та смиреності

25 серпня – день пам’яті святителя Олександра, єпископа Команського.

Святитель Олександр, єпископ Команський, жив у III столітті неподалік Неокесарії. Він вивчив Святе Письмо, знав багато наук. Прийнявши подвиг юродства, святий жив у бідності, займаючись продажем вугілля на міській площі. Багато хто, бачачи його обличчя завжди чорним від вугільного пилу, зневажливо ставилися до нього.

Коли в Комані помер єпископ, то одні пропонували обрати нового предстоятеля зі знаті, інші – вченого чи промовистого, треті – багатого. Тоді святитель Григорій Неокесарійський, запрошений для посвячення обранця, вказав, що єпископ повинен мати не лише зовнішні гідності та відзнаки, але насамперед чисте серце і святе життя. Ці слова викликали в деяких посмішку і вони сказали: “Якщо не дивитись на зовнішній вигляд і шляхетність походження, то й Олександр вугільник може бути поставлений єпископом”.

Святитель Григорій подумав, що не без Божого промислу був згаданий цей чоловік, і просив викликати його. Поява святого серед присутніх викликала сміх. Шановно звернувшись до святителя Григорія, святий Олександр стояв, заглибившись у себе, не звертаючи уваги на глузування; святитель випробував його, і вугільник змушений був відкрити, що він раніше був філософом, вивчив Святе Письмо, але заради Бога прийняв на себе добровільну бідність і смирення.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Тоді святитель Григорій узяв його до себе в будинок, де він змив бруд, і його одягли в чистий одяг. Повернувшись на Собор, святитель Григорій почав при всіх задавати йому питання зі Святого Письма, на які святий Олександр відповідав як знаючий і мудрий пастир. Побачивши це, присутні здивувалися його смиренності та одностайно обрали Олександра єпископом. Святитель Григорій посвятив його на пресвітера, а потім єпископа. Після хіротонії новий Святитель сказав слово народу, сповнене сили та благодаті Божої; всі раділи, що Господь послав їм такого мудрого пастиря. За імператора Діоклітіана (284–305) святитель мужньо сповідав Христа, відмовившись вклонитися ідолам, після мук його кинули у вогонь, і там він престав до Бога. За деякими джерелами, святитель Олександр постраждав за імператора Декія (249–251).

Пресвятий святителю Олександре, єпископе Команський, ти, який від вугільника став мудрим пастирем, наснагою духовної смиреності та невичерпною вірою. Ми звертаємося до тебе з молитвою, благаючи про твою посередницьку допомогу перед Господом.

Ти, хто віддав життя вірі та чистоті, просимо твоєї молитви за наші душі, щоб ми змогли пройти свій шлях із твердою вірою та незаперечною любов’ю до Господа. Нехай твої приклади мудрості та саможертви стануть для нас вічним натхненням, щоб ми могли вірно служити Богові та спільноті.

Молимо тебе, святителю Олександре, принось наші молитви до Престолу Всевишнього, і в ім’я твого благословенного життя допоможи нам знайти сили на кожному кроці нашого життєвого шляху. Веди нас до Христа, нашого Спасителя, і проси за нас милість та відпущення гріхів.

Святителю Олександре, моли Бога за нас, щоб ми могли жити на землі з вірою, надією та любов’ю, і одного дня об’єднатися з тобою та всіма святими в Царстві Небесному. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія