16 вересня відзначається свято святої Людмили, чеської мучениці та княгині, яка підкреслила важливість віри, благочестя та відданості духовному розвитку у житті свого народу. Її життя і жертва служать прикладом для всіх християн.

Життя та відданість чеської мучениці і княгині

16 вересня – свято на честь святої Людмили.

Свята мучениця Людмила, княгиня чеська, була дружиною чеського князя Боревія. Подружжя прийняло святе Хрещення від святителя Мефодія, архієпископа Моравського, просвітителя слов’ян. Ставши християнами, вони почали піклуватись про духовне просвіщення своїх підданих. Разом вони будували церкви і запрошували священиків для здійснення богослужінь. Князь Боревій помер рано, у 36 років. Свята Людмила, залишившись вдовою, вела строге, благочестиве життя і продовжувала піклуватися про Церкву за правління її сина Братислава, яке тривало 33 роки.

Братислав був одружений на Драгомирі, від неї мав сина В’ячеслава. Після смерті Братислава на престол вступив 18-річний В’ячеслав. Користуючись недосвідченістю та молодістю свого сина, Драгомира почала насаджувати в країні язичницькі правила та звичаї. Свята Людмила чинила опір цьому. Драгомира зненавиділа свою свекруху і намагалася занапастити її. Коли свята Людмила пішла в м. Течин, Драгомира підіслала до неї двох бояр для вбивства.

У той час, коли свята Людмила молилася, вбивці увійшли до будинку і вбили святу Людмилу. Мощі святої мучениці Людмили були поховані в Течині біля міського муру. Від її могили стали відбуватися численні зцілення. Князь В’ячеслав переніс тіло святої Людмили до Праги і поклав його до церкви святого Георгія.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Боже Всемогутній, Ти, що вдихнув християнське життя в святу Людмилу і зробив її прикладом віри, благочестя та жертовності, ми звертаємося до Тебе з молитвою. Свята Людмила, княгиня чеська, віддала своє серце Тобі і служила Тобі в усіх своїх діях і вчинках.

Ми благаємо Тебе, Боже, наділяти нас силою віри, подарувати нам мудрість, щоб ми могли пізнати Твою волю, і дарувати нам благочестя, щоб ми могли служити Тобі та іншим людям з безкорисливою любов’ю, як це робила свята Людмила.

За її прикладом, допоможи нам відстояти нашу віру в складних моментах, відкрити своє серце для бідних і потребуючих, та бути світлом і надією для інших у нашому житті. Нехай її молитва буде нашим посередником перед Тобою, і нехай Твоя благодать наповнює нас завжди. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія