29 січня українці вшановують пам’ять Героїв Крут – київських студентів і бійців вільного козацтва, які загинули у 1918 році під час бою з більшовицькою армією.

Сьогодні, у 105-ту річницю бою під Крутами, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив молитву за упокій душ загиблих за Україну Героїв на Аскольдовій могилі у Києві, де було поховано частину крутян.

Його Святості співслужило духовенство Володимирського патріаршого кафедрального собору.

Після заупокійної літії Предстоятель Київського Патріархату поклав квіти до пам’ятного хреста Героям Крут та запалив лампадку.

Нагадаємо, що бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької росії. Близько 300 студентів вступили в бій з 6-тисячною армією більшовиків. Бій тривав шість годин, проте за цей час нашим воїнам вдалося знищити колії та мости, перешкодивши цим наступові агресора та на чотири дні зупинити ворога. Після визволення Києва від червоних, 19 березня 1918 року, за розпорядженням українського уряду відбувся урочистий похорон на Аскольдовій могилі полеглих у бою під Крутами.

Про бій під Крутами довго не згадували. Лише в роки незалежності в Україні заговорили про подвиг студентів. На державному рівні пам’ять Героїв битви почали шанувати з 2004 року. У 2006 році на місці подій відкрили Меморіал пам’яті Героїв Крут. А у 2012 був встановлений пам’ятник героям на місці їх поховання на Аскольдовій могилі.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років. Подвиг Героїв Крут є найбільшим прикладом великої любові до рідної землі, прикладом справжнього патріотизму і готовності до самопожертви, що є християнською чеснотою. Ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника.

Пам’ятаймо про тих, хто боровся за рідну землю й за становлення української державності!

Вічна пам’ять і слава!

Пресслужба Київської Патріархії