Святі Косма і Даміан, брати-лікарі, стали прикладом благодійності та лікування безкоштовно, використовуючи молитву та віру як своє “ліки”. Їхня доброта та милосердя важили на душі та тілі хворих, а їхні мощі стали джерелом надії та зцілення для багатьох.

Життя та діяльність апостолів милосердя і віри

Святі Косма і Даміан, брати по плоті, народилися в провінції Асії, в області Ефес. Їхній батько, знатний язичник, прийняв християнську віру через деякий час після народження синів, але через його передчасну смерть вони залишилися під опікою благочестивої матері Феодотії. Будучи християнкою з самого дитинства, вона намагалася виховати їх у благочесті, спонукаючи наслідувати її чеснот. Косма та Даміан вивчили різні науки, проте незабаром відкинули їх заради лікарського мистецтва. Подібно до апостолів, яких Христос послав на проповідь, вони отримали владу виганяти нечистих духів і зцілювати всі види хвороб лише одними ліками – молитвою. Нові апостоли, задарма прийнявши благодать Святого Духа, і лікували ніколи не вимагаючи плати, не роблячи відмінностей між багатими та бідними, мандрівниками чи своїми близькими. Їхнє милосердя було таке, що вони поширювали благодіяння навіть на тварин. Хоча Косма і Даміан були обізнані в лікарському мистецтві, вони вживали замість ліків і скальпеля лише одне життєдайне ім’я Христове, з’єднуючи разом з лікуванням проповідь Євангелія Спасіння, ніби Сам Христос діяв у них і зцілював душі і тіла. До їхнього житла приходили різні люди, і кожен отримував зцілення і втіху в міру своєї віри.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Святий Даміан, молодший з братів, першим спочив у світі, за ним через деякий час пішов і Косма. Згодом безліч християн постійно приходили до церкви, яка була побудована на місці їхнього поховання у містечку, званому Фереманом. Хворих приводили туди і дозволяли пробути кілька днів у церкві з молитвами та проханнями. Для них дорогоцінні мощі та ікона святих ставали рясним джерелом зцілень і втіхи, щоб з терпінням і надією вони могли перенести хвороби, які Господь попустив для спасіння їхніх душ.

Молитва до святих безсрібників Косми і Даміана:

До вас, святі безсрібники та чудотворці Космо і Даміане, як до швидких помічників та гарячих молитвеників за наше спасіння ми, недостойні, схиливши коліна, вдаємося і, припадаючи, щиро благаємо: не зневажте моління нас грішних, немічних, що багато беззаконь вчинили, і кожного дня та години грішимо. Ублагайте Господа, щоб подав нам, недостойним рабам Своїм, великі й багаті милості. Визволіть нас від всякої скорботи й хвороби. Бо ви прийняли від Бога і Спаса нашого Ісуса Христа невичерпну благодать зцілень заради твердої віри вашої, безоплатного лікування та мученицького кінця. Так, угодники Божі, не переставайте молитися за нас, що з вірою до вас вдаємося: через безліч гріхів наших, ми, недостойні вашого милосердя, але ви, як вірні наслідники Божого чоловіколюбства моліть, щоб ми принесли достойні плоди покаяння і досягли вічного спокою, прославляючи і благословляючи Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, і Пречисту Матір, і ваше щире заступництво завжди, нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія