15 травня щороку Україна вшановує пам’ять святих братів Бориса і Гліба, які стали символами християнської віри та національної самостійності. Їхній подвиг, жертовність і мужність стали прикладом для нащадків. Ця подія великого значення для українського народу, а їхні мощі є об’єктом вшанування та молитовної пам’яті в багатьох храмах та монастирях по всій Україні.

Подвиг і пошани святих благовірних князів Бориса і Гліба: молитва

15 травня щороку Україна згадує подію, пов’язану з перенесенням мощей святих благовірних князів Бориса і Гліба. Ця подія має велике значення для українського народу, оскільки святі брати вважаються одними з перших українських святих і символами християнської віри.

Борис і Гліб, що в хрещенні носили імена Роман і Давид, були молодшими синами святого рівноапостольного київського князя Володимира Святославовича. Вони народилися незадовго до Хрещення Русі, тому їх виховували в християнській вірі і благочесті. Обидва брати змалку виявляли прагнення присвятити своє життя служінню Богу.

Святий Борис був освіченою особистістю і пристрасною людиною. Він глибоко захоплювався читанням Святого Письма, творів святих отців та життям святих. Під впливом цих духовних джерел святий Борис намагався наслідувати подвиги угодників Божих і постійно молився, щоб Господь дав йому таку честь. Святий Гліб також дуже рано виявив прагнення присвятити своє життя служінню Богу і був відомий своєю милосердністю і добротою.

Борису було доручено керувати князівством Ростов. Він мудро та справедливо управляв своєю землею, насаджуючи православну віру серед населення. Святий Борис також відправився у похід проти печенігів і, повертаючись, дізнався про смерть свого батька. Тимчасової вакансії трону відразу скористався Св. Ярослав Мудрий, великий князь Київський, який був своєрідним покровителем святих братів. Він пильно стежив за їхнім розвитком і підтримував їх духовну практику. Однак, Святополк, старший брат Бориса і Гліба, прагнув здобути повну владу і вбив їх через підступ.

Святі брати були вбиті зрадою у різних часових періодах. Борис був убитий влітку 1015 року, коли він молився в своєму наметі на березі річки Альти. Гліб зустрів свою смерть у 1015 році, коли йому було вказано зустрітися з вбивцями на гирлі річки Смядини. Обидва святі брати віддавали свої життя вірі і принесли жертву заради правди та Христового вчення.

Після смерті святих братів Ярослав Мудрий зробив все можливе, щоб знайти їхні мощі і поховати їх з гідністю. Мощі Бориса були таємно привезені до Вишгорода і покладені в храмі, присвяченому святому Василію Великому. Мощі Гліба були знайдені після чотирьох років і також перенесені до Вишгорода, де були поховані поряд з мощами Бориса.

Це події, які нагадують нам про жертовність і віру святих братів Бориса і Гліба. Вони стали символами мужності, благочестя та готовності жертвувати своїм життям за Христову віру. Ці святі страстотерпці залишили невмирущий слід в історії України і їхній подвиг служить великим прикладом для нащадків. Багато храмів та монастирів по всій Україні прославлюють Бориса і Гліба як своїх заступників та молитовники. Їхнє свято, яке відзначається щороку 15 травня, є днем пам’яті та вшанування їхнього життя і подвигу.

Український народ дуже поважає святих братів Бориса і Гліба як символи національної самостійності, моральної чистоти і віри. Вони стали об’єднувальною силою для українського народу, особливо в часи зовнішнього поневолення.

Молитва до святих Бориса і Гліба:

О, святі благовірні князі Борисе і Глібе,
Великі носії світла нашої віри,
Молимося до вас з покорою і пошаною.
Ви, які віддали своє життя за правду і Христове вчення,
Захищайте нас і нашу рідну Україну у важкі часи.

Святий Борисе, наділений мудрістю та праведністю,
Моли Господа за наш народ, щоб ми жили у мирі та справедливості.
Допомагай нам утверджувати християнські цінності і вірити в Бога,
Як Ви вірили і шанували Господа протягом усього свого життя.

Святий Глібе, обдарований милосердям і добротою,
Заступайся перед Господом за нас, щоб ми були щедрими та люблячими.
Допомагай нам проявляти милосердя до бідних і потребуючих,
Як ти допомагав і здійснював милостиню заради Божого царства.

О, святі благовірні князі Борисе і Глібе,
Просимо вашої благодаті і заступництва перед Господом.
Прийміть наші молитви і даруйте нам свою могутню поміч,
Щоб ми могли жити вірно, покорно і служити Господу протягом усього нашого життя.

Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія