3 вересня вшановують пам’ять мучениці Васси Алонської разом із трьома її синами. Свята мучениця була дружиною язичницького жерця, однак сповідувала себе віруючою християнкою. Ще з самого дитинства вона була вихована в християнській вірі, яку передала всім синам та навчила їх благочестивому життю.

Сім’я жила в місті Едесі в часи правління імператора Максиміана (305-311 рр.), який почав переслідував християн. Чоловік святої мучениці, ревний язичник, вирішив донести правителеві на свою дружину і дітей.

Навіть перед судом мати з синами, незважаючи на погрози, сповідували себе християнами та відмовились приносити жертву бездушним ідолам. Тоді розлючений правитель наказав катувати синів на очах у матері. Старшого, Феогнія, підвісили і рвали залізними кігтями. Агапієві зняли з голови всю шкіру, але мученик не проронив ні звуку. Потім почали катувати молодшого сина Писта. Мати не припиняла надихати їх до терпіння страждань за Христа. Всім юнакам після катувань відрубали голови.

Святу Вассу ув’язнили і морили голодом. При муках вона залишилася неушкодженою від вогню, води та звірів. Коли її привели в язичницьке капище, вона розбила статую Зевса. Тоді мученицю кинули в морську безодню. Але її врятували троє юнаків, що пропливали повз на кораблі. Через 8 днів свята Васса сама зійшла з корабля на острів Алон, але на березі її знову зловили язичники та, після биття палицями, відрубали голову.