Під благословінням Преосвященного владики Нестора , архієпископа Тернопільського та Кременецького, священиків Лановецького благочиння ПЦУ, та численної громадськості краю був відслужений молебень за Україну , та її героїчних воїнів – захисників. А опісля — відкриття та освячення пам’ятної дошки першому нашому Патріарху Київському і всієї України сл.п. Мстиславу (в миру Степану Скрипнику), який в далеких 1926-1930 рр. трудився урядовцем в місцевій гміні.

Пригадаємо деякі факти із життя цієї дійсно величної постаті української історії…
Народжений в Полтаві, Степан Скрипник доводився рідним племінником Симону Петлюрі. Закінчив офіцерську школу в далекому Оренбурзі і був відправлений на фронт у званні хорунжого.

З постанням УНР переходить на службу в тогочасну українську армію, а після нашої поразки у боротьбі — переїздить на Волинь, проживає в Рівному, Луцьку, а в 1926-30 рр., власне, і в Борсуках.
У 1930 році обирається депутатом Польського парламенту (сейму), де активно захищає права українців в цілому і, зокрема, місцевої православної громади. Разом з тим, веде боротьбу проти впливу Російської православної церкви на православні громади Волині. З цією метою 10 вересня 1933 року організував 20-тисячну маніфестацію українців в Почаєві (!!!) за… українізацію церкви (напеве, нам потрібно буде це повторити).
Після трагічної загибелі дружини і з приходом німців приймає чернечий постриг з іменем Мстислав і висвячується на єпископа Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).
За відстоювання прав українців неодноразово арештовувався гестапо.
Після завершення Другої світової війни емігрує спочатку в Європу, а згодом до Канади, де очолив Українську православну церкву. Далі переїздить до США, де також був обраний предстоятелем УПЦ. Був ініціатором і головним будівничим Українського центру у Саунт-Баунд-Бруці, який ще називають «Українським Єрусалимом».

Користувався великим авторитетом як серед української еміграції, так і у владних колах Сполучених Штатів. «На чай» до нього приїздив навіть президент США Рональд Рейган.
На Православному соборі 5-6 червня 1990 року в Києві був обраний першим Українським Патріархом відроджуваної тоді УАПЦ, а в листопаді того ж року, по приїзду в Україну, в Київській Софії відбувалася його інтронізація.

Це тільки небагато фактів про постать цієї Людини. Під час своєї поїздки в Україну він заїжджав і в Борсуки, які за його ж спогадами «часто снилися йому на чужині», і де провідував могили своїх колишніх друзів…
Та і не так часто можемо знайти в українській історії особистість, яка служила своєму народу зброєю солдата, чином політика і словом душпастира…

Тепер Патріарх повернувся сюди назавжди!!!
Вічна шана і слава Святійшому Мстиславу!!!
Пресслужба Тернопільської Єпархії ПЦУ
Соц.медіа