Усупереч випробуванням, які нині спали на долю нашого народу, усупереч війні – українці продовжують пам’ятати свою історію та культуру. І навіть більше – звертаються до джерел, вивчають питання, які раніше оминали увагою, читають книжки, на які раніше не знаходилося часу.

Чи варто сучасним українцям читати твори Григорія Сковороди, – зрештою, їм понад 200 років! – це запитання не є таким простим. Та не тому, що так багато часу минулого з дня написання його поезій, байок, діалогів. Зрештою, філософ говорив про пошук щастя, про щедрість душі, призначення людини, пізнання світу, відданість Батьківщині – ці теми досі не застаріли.

В афоризмах Сковороди густо сконцентрована мудрість, яку деінде можна шукати роками – і так і не відшукати. «Хто соромиться визнати недоліки свої, той з часом безсоромно виправдовуватиме своє невігластво, яке є найбільшою вадою», – писав Сковорода. Часто саме з невизнання своїх помилок, своїх гріхів зростає найбільше зло. Адже людина, що боїться визнати свій недолік, сама позбавляє себе можливості виправитися, вдосконалитися, стати добрішою та мудрішою. І тільки навпаки, накопичує недоліки та помилки, не маючи достатньої мудрості їх усвідомити.

Сковорода запитував: «Що може бути шкідливіше за людину, котра володіє знаннями найскладніших наук, але не має доброго серця?» І сьогодні ми бачимо відповідь на власні очі: із надскладними технологіями, ракетами й безпілотниками, із супутниковим зв’язком люди, які не мають у серці добра, не просто зазіхають на чуже, але знищують і вбивають. Жодне знання і жодні технології не можуть замінити любов до ближнього, стати альтернативою до неї. Без взаємної любові людство здатне зруйнувати світ.

Читати Григорія Сковороду непросто через глибину думки, яку він закладає у свої твори. За його власними словами, його творчість «проросла із зерен Святого Письма», і це помітно.

Але читати його варто. Варто і потрібно. У 2011 році Національна академія наук України видала повну академічну збірку творів Григорія Сковороди, яка зараз вільно доступна в інтернеті.

Та навіть якщо у вас у ці часи немає можливості прочитати її, зі зрозумілих причин – пам’ятайте ці важливі слова українського філософа, якими він повторює слова Писання. Вони підтримають вас у найскрутніші часи.

«Все минає, але любов після всього зостається».