ЕКСКЛЮЗИВ

Бесіда з Предстоятелем Української Автокефальної Православної Церкви, керуючим Тернопільською єпархією Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Макарієм

 

У розпорядження нашого сайту потрапив аудіо-запис бесіди молодої журналістки Ірини Назарок із Предстоятелем УАПЦ Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Макарієм. Бажаючи максимально коректно викласти думки та позицію Його Блаженства, редакція нашого сайту пропонує Вашій увазі уривки з дослівного запису даної бесіди. 

Кореспондент: На сайтах надрукована інформація, що 23 червня пройде Архієрейський Собор на якому Ви йдете в відставку. Це правда чи ні?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ (Малетич): Чого? Чого хвилюватися. Тоо… тепер в цей час (сміється) в сучасному світі. От Гузар відійшов сам це… ам… це добре… боо… зараз в сучасному світі… еммм… немає таких людей, щоби відходили від посад, а держиться за посади. (Сміється).

Кореспондент: Оприлюднили лист нібито підписаний Вами. Чи це правда?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Лист… нє… такого листа нема, щоби мною підписаний такого листа немає, а то все догадки… іі… так дальше. Але… але… я не заперечую, що лист такий був мною написаний, бо коли… коли ми… ааа… Церква має свої канони, Церква має свої… свої з апостольських часів свої напрямки… свої… ааа… устави. Але коли… ааа… деколи єпископи виходять із цього, то священники не розуміють, то тоді… ааа… ууааа… з бабою воювати я не збираюся, ні з ким воювати, або самому відійти так шоо. Листа такого ніхто не має, це наша внутрішна справа, але… але… имммии… я не заперечую що лист такий був.

Кореспондент: Хочеться запитати Вас про Тернопіль. Хто зараз є керуючим?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Керуючий… керуючий звільнений, керуючий звільнений, керуючий… тоо… ааа… механічна Предстоятєль дає рішення собору… ааа… попе… ааа… попереднього цього… аа… керуючого виконує обов’язки керуючого Предстоятель я.

Кореспондент:Поки не оберуть вікарія?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Так, так.

Кореспондент: Прозвучала така інформація, що отець Даниїл Тарнавський, він буде вікарним єпископом? Але він же клірик Московського патріархату, і він же жодного дня не служив в Автокефальній нашій церкві! Чи може така людина посідати посаду, яка не знає справ всередині Церкви?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Ну то він.. Він.. прийнятий з двадцять… тошо не служив, то не служив, але прийнятий по своєму проханню. Прийнятий двадцять п’ятого, двадцять п`ятого квітня… ііі… ііііі… чи 25, пробачаюся, травня… ііі… ііііі… єєє… це шо не служив, то не служив, але… ааа…

Кореспондент: Але він гідний кандидат?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Нє, то вирішить собор, вирішили священики.

Кореспондент: Тернопіль, так, вирішив?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Та, а тепер Собор буде вирішувати. Згідний, не згіден.

Кореспондент: Тобто на соборі будуть вирішувати?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Да, да.

Кореспондент: Був керуючим Владика Віктор (Бедь), а зараз ми помітили що сайти Тернопільської Єпархії і Карпатської Єпархії не працюють. Ходять чутки, що він хоче відходити від УАПЦ і створювати «автономію». Як Ви це прокоментуєте?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: ( Сміється ) Ну відки я знаю. Знаєтее… кожда людина… кожда людина… аааа… кожда людина, людину кожду душу не залізеш. Я йому, я йому винен, вже в багатьох Еладській Церкві був і так дальшеее… Іі… ее… він в КеПе просився, та ну, КеПе писав. Я йому дав питання перед тим… аа… коли ми його принімали… ааа… Там їздив, архієреї їздили, там зустрічалися із священиками, бо він сказав, шо 12, 12 парофій має перейти з Російської Церкви, але того ся не стало. Але… але… ааааа… я йому давав питання, питання дав щее… чи далі чи дальше будете тее… заніматисятивсправов, ходити сюда-туда. Він сказав, шо ниє, але в душу нікому не залізеш. Так що я не можу .

Кореспондент:  Якою є причина, що Владика Віктор (Бедь) вже не керуючий Тернопільською Єпархією?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Нуу, керуючому…  керуючому був звільнений… звільнений тому, що по величі по-перше… аааааааа Тернопільська Єпархія є третою по величині. Ну, іі… ііі…  аааа… м. Тернополь не може бути не може бути… ааааа…  очолювати виїзний єпископ. Я… я   йому пропонував залишити… аааа… залишити… ааа…  Ужгород і йти на Тернопільщину. Ааа… тааа…  ааа… ааа… він але доїзним єпископ… ааа… ааа… шоби… еее… доїзним єпископом, аби доїжав єпископ до третьої по величині парофії єпархії — це неможливо, бо як… як у КеПе по області по два, три, а ту, а ту, що, ми… ми… маємо… ааа доїжджати єпископом за 400 км чи за 300. Ну, шо, то смішно?

Кореспондент: Я розумію вас.

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ:  Так шоо. Але…

Кореспондент: Є слухи що у Вас з Владикою Віктором (Бедь) особистий конфлікт. Як ви прокоментуєте?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Ну який особистий конфлікт? Особистих конфліктів в мене… яя… ааа… аа… коли першого року мене запиталися… ааа, що я… я рахую досягненням своїм досягненням заа… заа… місцеблюстителя рік за рік, і за еее… я казав першим що прожив рік чи два роки в спокої…  аа саме… саме головне спокій на парофії, спокій у єпархії… ааа… скоо… спокій у Церкві тому, що… що… ааа… на Церкву… наа цей спокій дивиться весь люд….

Кореспондент:  В ЗМІ говорять про Ваш конфлікт з Головою фонду пам`яті пані Наталією Шевчук. Ні вона, ні Ви не коментуєте причини конфлікту. Що Ви можете сказати?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Який…який… може…ее…аа… саам. Мене знаєте от називаєте… ааа… якщо ви знайомі…ааа…аа… із канонами Церкви, де жінка може бути помічником Прєдстоятеля? Ну от імено…шоо…імено шо… не значилося, бо… ааа… Я її не бачив за двадцять років… за двадцять років свого архієрейства я її не бачив. Але десь там працювала якимись, шось тими занималась, допомагала, але це…це не було офіційно і нігде і ніде я не найшов… ууу…ааа… вихідних документах, що вона була призначена була секретарьом чи помічником. Раз не було документів, то які коментарі можуть бути?

Кореспондент:  Є фонд пам`яті нею створений, проводиться робота…

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Фонд? Так, ну… ну фонд створений… аа… це є громадська організація. Нууу… ііі… яка… якщо… якщо фонд створений… ааа… ааа… з благословення Собору чи… аа.. Архієрейського Собору чи Єпархіальний фонд, так як Патріарха Дмитрія, то є настоятель Петро-Павлівської церкви…аа… голова фонду і так дальше. Якщо це громадська організація, яке вона має стосунки, вона пише, вона пише, що вона, що прес-секретаря Тернопільської Єпархії, пресс-служба і пресс-служба Патріархії. Ну, то чужж. Просто чюжж! Вічна брехня. Нуу… Я з брехньою не хочу…ее… не дружу…ааа… не дружив, не дружив і дружити не буду.

Кореспондент: ЇЇ [Наталію Шевчук – ред.]вважають причетною до акції під стінами патріархії, що [нещодавно – ред.] пройшла?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ:Ну…тааа… отож. Ааааааа… амаам… я не…не…нее… я не знаю. Чого чиии. Чи то вона організувала бачили там його, її помічника отця Романа… ааа колишнього… тожее… еее… що був із Владикою Мефодієм. Чи так, а чи не так. Я не бачив. Ну та теж трохи читав, але я чи буду свідчити — вна чи не вна. Як я її не бачив. Так допускають. Даа. І це дуже прикрооо. Щоо…  що в Церкві, в Церкві, до Церкви приходять такі люди… іі…ее… хоча аа… хоч в сані єпископа… хоч в сані священника… ііі…чии мирянин, чии мирянка, а потом… заа… шось їх не влаштовує і… ее… ааа… оце виробляють. Знаєте мені сі подобало, я написав листа, я не заперечую. Але, але Святі… ааа…еее… я читаю життя Святих отців, і в свій час це… аа… це аааа… так робив… ее…а а… мня зробив Святитель Григорій Богослов. Так зробив Іван Златоустий, ну, розумієте, ну щоби… щоби… ааа… хтось воює, хтось хоче, бажає воювати… аааа… щоби не братии на себе гріх, то краще відійти ніж воювати.

Кореспондент: Архієпископ Мстислав – яка його доля? Він зараз настоятель храму?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Так… так… так. Господь… Господь усім казав… ааа… казав… аа… аа… грішників приймав, блудницю прийняв і коли камінням хотіли побивати жінку за прелюболюбодіяння, в Єрусалимському храмі, Він каже: хто без гріха — кидайте перший камінь. І всі сі повтікали.

Бог дає всьому покаяння, і єпископові, всім покаяння, чи мирянину. От, наприклад, мене обвинувачують і дехто пишуть, що… що не потрібно це… амамааа… Собор запропонував, Собор проголосував… ііі… ііі… еее… Це соборноправеее, соборне рішення. Але, але, але ось на зараз… зараз люба людина єпископ не подоба, не потрібно було йому то робити. Просто не потрібно. Але… але може якщо був він дальше продовжав… ааа… із ааа… помічницею… аааа… зв’язки, то може було того сюжету і не було. (Сміється ). Сюжету того не було. Але… але… не подоба не подоба… ааа… єпископу — це не… не… недопустимо, але кожда… ааа… кожда людина має право. Він єпископ, і священик на покаяння, і якщо людину, людина, проста людина согрішила священик… аааа… прощає дає покуту, людина несе покуту, він її не відправляє з церкви, так чи ні? Відправляє… це вна ходить до Церкви, має покуту, несе покуту… ііі… ходить до Церкви і несе покаяння.

Так шо… Але… але знаєте тут це… ааа… еее… більше… ааа… політики ніж… ааа… осуду… ааа… ніж… аааа… ааааа… ааа… може і від нього не буду скривати єпископа на рівні покаяння. Якби був пішов в монастир,  що було призначено, то… емм… того всього не було б, не було би тих сюжетів, але він того не зробив, но… ііі… біда знаєте… всьо…  усно… вперається в… ууу… велику гордість. А це гріх страшенний, чи то єпископ, чи священик, чи мирянин, бо Господь каже гордимсяпротивисця – смиренно, то є благодать.

Кореспондент: Все впирається в конфлікт з пані Наталією Шевчук. Чому ви не дійдете згоди?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Яку Ви розумієте коли… коли… ааа… ааа… із компромісною людиною можна доходити згоди… ааа… неее… з компромісною людиною яка хочете… хоче… аааа… не бажає компромісу, а бажає тілько чогось щоби… ааа… кимись керувати, так як… як… не знаю… яя…  як було з молодими єпископами, тому цього всього не було, я і не бачив, а було з молодими єпископами, то я… я це не можу допустити, і не допущу, доки я. Та й при том, та й при том, яке може бути, ну представте собі, ще повторюю сі: яка може бути перший заступник Предстоятеля? Сміх та й сміх. Сміх і позор!

Кореспондент: Вона працювала з Предстоятелем 15 років?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: То його справа. Ііі… біля мене, біля мене… я… еее… не критикую… аааа… жінок… ее… жінок ми… аае… гарне, чарівне сотворіння… ааа… Них, я, їх Бог, їм дав жінок-мироносиць цим… шо вони люблять Христа, і люблять Церкву, але… але… є свої канони в Церкві… ііі… еее… я традиції свої канони, знаєте… ааа… двадцять років у мене в єпархії не працює ніодна жінка, неодна, тому, щоби не було різних… різних розмов і так дальше.

Кореспондент: Чому закрита Андріївська Церква? Правда, що після реставрації її передадуть УПЦ КП?

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МАКАРІЙ: Перше не знаю чи я буду ще…. В Києві чи буду у Львові … (Сміється). Якщо буду в Києві, то, надіюся, що будемо ся зустрічати, і будемо разом молити! (Сміється). Ну та є, знаєте, свої тоже… тоже, бо я людина відкрита, я деколи кажу і можу сказати, знаєте, не критикувати, бо хтось іде на амон і критикує людей, тих людей переважно люблять, то священики, шо люди приходять до Церкви, бо тих, що не приходять в Церкві, то нема і  кого критикувати. Я… ааа… аа… деколи щоби… іііі… еее… ааа… якесь людям… ааа… примір або зауваження зробити, — починаю з себе. Оооо і мене забагато можна з самого… ееее… критикування — це покаяння… Це покаяння…. Самопокаяння…. Самокритикування… Самопокаяння… (Сміється) Так шо всього доброго! Буду в Києві, заїжджайте — маєте мій телефон, то дуже прошу. Дякую. Всього доброго!

Бесідувала Ірина Назарок

Аудіо-запис можна прослухати

на сайті Патріархії УАПЦ