У цьому виступі обговорюється значення екологічної свідомості та ролі освіти в боротьбі з екологічною кризою, а також підкреслюється спільна відповідальність перед Богом і природою.

Спільна відповідальність перед Богом і природою

Основна промова Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія про екологічну освіту (Тартуський університет, 15 вересня 2023 р.)

Екологічна свідомість і роль освіти

Ваша Величність ректор Тартуського університету,

Шановний п. мер,

Ваші Високопреосвященства,

Шановні члени факультету,

Шановні гості,

Любі учні,

Ми дуже раді брати участь у цій конференції, яка присвячена екологічній освіті та стосується того, що багато хто вважає найсерйознішою проблемою, з якою людство покликане зіткнутися в ході історії.

Сучасне людство, незважаючи на небувалий прогрес у багатьох галузях культури, науки, техніки та організації суспільного життя, не може пишатися своїм ставленням до навколишнього природного середовища. Воно створило екологічну проблему і, усвідомлюючи масштаби екологічної катастрофи, не приходить до тями, не змінює свого ставлення до природи, продовжує вірити, що планетарна екосистема живе і має силу відновлюватися. .

Як багато хто з вас знає, Православна Церква в своїх богослужіннях молиться про захист людей від стихійних лих, чуми, голоду, землетрусів і повеней. Проте з 1989 року Вселенський Патріархат присвятив 1 вересня, свято Індиктона і початок церковного року, Сотворенню. Тому наша Церква закликає Творця захистити природне довкілля від страждань і лиха, які завдають йому самі люди: від забруднення вод і атмосфери, вирубування лісів і зменшення орних земель, від руйнівних пожеж, різке скорочення біорізноманіття, зміна клімату, безрозсудна експлуатація природних ресурсів, побічні ефекти технократії тощо.

Далі було багато заходів, конференцій та екологічних семінарів, дев’ять екологічних міждисциплінарних та міжрелігійних симпозіумів на морі, різноманітні ініціативи Великої Церкви Константинополя, які надихнули уряди та парламенти, наукову спільноту, екологічні рухи, християнський світ, інші релігії та людей. різного віку з усіх соціальних просторів.

Вселенський Патріархат був першим, хто пропагував екофільне послання християнства і охарактеризував знищення природного середовища як «гріх». Наше експлуататорське ставлення до творіння є наслідком нашого відчуження від Бога, «поганої зміни» нашої свободи. Наступу на природне середовище завжди передує внутрішнє духовно-моральне потрясіння. Тут застосовна біблійна істина, що «гниле дерево» неминуче приносить «лихі плоди» (Матвія 5:17).

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Проголошуючи, що екодеструктивна тенденція має духовні причини, ми водночас наголошуємо, що боротися з нею потрібно починати на духовному рівні. Внесок науки і техніки є недостатнім, а також політичні рішення та зміни у функціонуванні економіки, а також у сільськогосподарському та промисловому виробництві не настільки важливі, як усе це слід розглядати. Нам потрібна радикальна зміна нашого менталітету та цінностей, наших стосунків зі світом і того, як ми надаємо сенсу своєму життю. Очевидно, що якщо ми бачимо світ як творіння Бога, а людину як створіння за образом Божим і за Його подобою, то наша поведінка зовсім інша. Тоді людина не може бачити себе власником, сувереном і безпринципним експлуататором творіння.

Справжня віра в Бога скасовує зарозумілість і манію величі людини, яка об’єктивує та інструменталізує творіння для задоволення своїх безмірних прагнень і потреб. Все життя Церкви, її богослужіння, її аскетичний і спільнотний етос, її сприйняття світу як дару згори мають екологічну спрямованість. Церква сама по собі є перемогою над усіма тими силами, які ідеологічно і практично сприяють руйнуванню довкілля, як-от жадібність, самообожнення людини, а також егоцентризм і байдужість до ближнього. Дійсно, життя Церкви – це «прикладна екологія».

З самого початку ми підкреслювали соціальні виміри екологічної кризи та спільне коріння екологічних і соціальних проблем. Наслідком віддаленості людини від Бога є порушення її стосунків із природою та іншими людьми. Неможливо знищити природне середовище і стверджувати, що ми дбаємо про людей, і навпаки. Охорона природи і справжня повага до ближнього нероздільні. Зрештою, відсутність інтересу до людей навколо нас і до природного довкілля – це байдужість до Божих заповідей. Бог прославляється всюди, де є солідарність і любов і коли ми боремося за захист природи.

Шановні присутні сьогодні,

Дитинство та юність є найбільш педагогічно відповідними періодами в житті людини для екологічної та соціальної свідомості, для виховання в розумі та серці поваги до святості особистості та цілісності та краси створеного. Ми вважаємо, що освіта має ключове значення для шляху людства в майбутнє. Освіта сьогодні покликана і буде покликана з більшою наголосом у майбутньому відігравати вирішальну роль у питанні «подвійної солідарності» з творінням і іншими людьми, щоб змусити нове покоління зрозуміти серйозність кризи і цінність мобілізації для вирішення проблеми, яка є серйознішою, ніж ми хочемо визнати. Ніхто не може заперечувати той факт, що сама природа стає дедалі серйознішою загрозою для життя людей через постійні лиха, які завдають їй люди. Зміна клімату, як величезна планетарна загроза, підтверджує істинність цього аргументу. Тому слушно кажуть, що сьогодні «виховання без екологічного спрямування – це пародія на освіту». Не випадково також через важливість освіти для охорони природи виховну роботу можна охарактеризувати як «святу місію». Навчання повинно виховувати духовну природу людини, закарбовувати в душах молоді високі цінності, підтримувати прагнення людей до суспільного внеску та служіння загальному благу. також через важливість освіти для охорони природи виховну роботу можна охарактеризувати як «святу місію». Навчання повинно виховувати духовну природу людини, закарбовувати в душах молоді високі цінності, підтримувати прагнення людей до суспільного внеску та служіння загальному благу. також через важливість освіти для охорони природи виховну роботу можна охарактеризувати як «святу місію». Навчання повинно виховувати духовну природу людини, закарбовувати в душах молоді високі цінності, підтримувати прагнення людей до суспільного внеску та служіння загальному благу.

Цей вимір освіти має універсальний масштаб, і Православна Церква завжди надавала йому особливого значення у своїй освітній традиції. Ми вважаємо цінності Православ’я надзвичайно актуальними сьогодні, оскільки вони пов’язують прогрес із захистом людської особистості та цілісності творіння. Дійсно, неможливий справжній людський розвиток на екологічно зруйнованій планеті.

У цьому дусі Церква в контексті християнської формації підкреслює філантропічний та екофільний зміст нашої віри, створює стимули для нового покоління до особистого свідчення та діяльності в галузі охорони навколишнього середовища та солідарності з ближніми на основі Християнський етос. Молоді чоловіки та дівчата повинні розуміти, що це свідчення є не лише зовнішнім і додатковим виміром церковного життя, але що воно належить до його ядра та є життєво важливим вираженням ідентичності вірних.

З такими думками та почуттями ми дякуємо міському голові за ласкаве запрошення, висловлюємо наші вітання організаторам і співучасникам цієї прекрасної події та нашу радість від зустрічі з усіма вами, а також просимо всіх вас та ваших близьких благодаті і благословення Бога мудрості й любові.

Дякую за вашу увагу!

Джерело: ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟN ΠΑΤΡΙΑΡΧEION