У Різдвяному вітанні, Почесний Патріарх Філарет звертається до вірних із словами надії та віри, підсилюючи важливість Різдва Христового в сучасному світі.

Почесний Патріарх Київський ділиться важливими посланнями та підтримкою в Різдвяному вітанні 2024

Різдвяне послання
Патріарха Київського і всієї Руси-України
Філарета

преосвященним архіпастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Української Православної Церкви Київського Патріархату

Дорогі браття і сестри!
Христос народився! Славімо Його!

У ці святкові дні свята Православна Церква з любов’ю згадує і молитовно прославляє велике таїнство спасіння світу: явлення Бога у плоті (1 Тим. 3: 16). Сумна подія втрати людиною Раю перетворилась на радісну подію повернення людині райського життя.

Кожного року ми святкуємо Різдво Христове – найвеличніше свято всього людства, бо Син Божий – Творець Всесвіту – став людиною. Величний і неописаний Бог, смиривши і принизивши Себе до безмежності, з’єднав Себе з людською природою. «І Слово стало плоттю, і вселилося між нами, повне благодаті й істини; і ми бачили славу Його, славу, як Єдинородного від Отця», – благовіствує євангеліст Іоан Богослов (Ін. 1: 14).

Спогади про священну подію Різдва Христового ведуть нас у Віфлеєм, де під покровом благословенної ночі бідна печера стала палатою Небесного Царя, а скромні ясла стали святим Престолом, де був повитий Той, Хто одягає Небо хмарами (Пс. 146: 8) і Хто в руці Своїй тримає всі кінці землі (Пс. 94: 4–5).

Православна Церква знову нагадує нам радісні слова ангела, сповіщені віфлеємським пастухам у ніч Різдва Христового: «…я благовіщу вам велику радість, яка буде всім людям. Бо нині в місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2: 10–11).

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У чому полягає ця велика радість, про яку благовіствував ангел? Радість полягає в народженні Спасителя, Який спас людство від гріха і смерті. Від цього зла людина не могла визволити себе сама, потрібна була Божественна сила, яка б перемогла в людській природі ці наслідки гріхопадіння Адама і Єви.

Для цього Сину Божому треба було стати людиною, взяти на Себе гріхи світу, перемогти їх Своїм Воскресінням та стати первістком серед померлих. «Бо як смерть через людину, так через людину i воскресіння мертвих. Як в Адамi всi вмирають, так у Христi всi оживуть» (1 Кор. 15: 20–22). Тому Син Божий через невимовну любов до Свого творіння, до людини, благозволив з’єднатися з людською природою. З’єднання це відбулося через народження Сина Божого від Пресвятої Діви Марії, яка стала одушевленим храмом Бога. Через Пресвяту Богородицю звершилося велике діло спасіння людського роду.

Христос оновив нашу гріховну природу і зробив її нетлінною та безсмертною. Плоть Ісуса Христа після Воскресіння – це інша плоть. Раніше вона страждала – тепер не може страждати; раніше помирала – тепер стала безсмертною. Христос є другий Адам. Якщо перший привів до смерті, то другий – до воскресіння і життя вічного.

Народжений у плоті Син Божий, Який є Путь, Істина і Життя (Ін. 14: 6), відкрив нам тайни життя світу і людини. Через Нього ми знаємо про священний акт творення світу волею всемогутнього Бога; знаємо про те, що Божественний Промисел керує світом і кожною людиною, що кожен із нас має безсмертну душу, що існує вічне життя, що всі люди – це діти Божі та браття і сестри між собою.

Господь дарував людині благодатні сили для боротьби з гріхом, пробудив у її серці Божественну любов. Тому сьогодні день початку нашого спасіння, і ми, православні християни, смиренно поклоняємося своєму Творцю та дякуємо, що Його любов не залишила нас, грішних. Про це треба пам’ятати і поспішити до Христа. Щоб кожен із нас приніс народженому Спасителю смиренну вдячність, виконання заповідей та добрі плоди нашої віри. Бо, як говорить апостол Яків, «віра, коли немає діл – мертва» (Як. 2: 17). Щоб Господь, Який Своїм Різдвом прийшов піднести загиблу людину, дарував нам духовне оновлення і привів усіх нас до миру.

У ці дні Україна переживає тяжкі часи в боротьбі з російським агресором, унаслідок чого наш народ терпить великі страждання. Воїни віддають своє життя на полі битви, гинуть мирні люди, немає жодного українця, якого б не зачепила страшна війна.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Але Різдво Христове вселяє в наші серця велику надію, що Господь не залишить нас, як Своє творіння, без Божественної допомоги. Ми впевнені, що війна закінчиться перемогою України! Чому ми так впевнені? Бо з нами правда; а де правда – там Бог, а де Бог – там перемога. Господь, бачачи страждання і несправедливу агресію проти нашого народу, як Владика світу та справедливий Суддя обов’язково подасть мир і перемогу тим, хто цього заслуговує та потребує. Тому наша єдність і доброчесне християнське життя є запорукою Божої допомоги.

Вітаю з Різдвом Христовим всіх українців і в Україні, і в Америці, і в Європі та по всьому світу. Нехай Господь наш Ісус Христос наповнить наші серця радістю і світлом та дарує нам якнайшвидше перемогу та благоденственне життя.

Нехай у новому році мир і благословення Боже перебуває на кожному, хто творить добро! Нехай світле свято Різдва Христового наповнить миром і радістю наші душі та направить нас на діла віри й любові, підносячи наші серця і розум до Небес. Бо звідти чується радісний ангельський спів: «Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!» (Лк. 2: 14). Благодать Господа нашого Ісуса Христа нехай буде з усіма нами.

Христос народився! Славімо Його!

Філарет
Патріарх Київський
і всієї Руси-України

Різдво Христове,
2023/2024 рр.,
м. Київ