Патріарх Варфоломій спільно з високопреосвященними митрополитом Арсенієм і архіігуменом Кирилом звернулися до вірних під час Божественної Літургії, вшановуючи святого Мартина Турського, який став символом віри та милосердя. Промова Патріарха надихає до дій та миротворчості в сучасному світі.

Святий Мартин Турський: Приклад віри та милосердя


Високопреосвященніший митрополит Арсеній, дорогий брате во Христі,

Високопреосвященніший архіігумен Кириле,

Улюблені діти в Господі,

Ми глибоко зворушені бути разом у молитві та благанні з побожними та вірними чадами Матері-Церкви Константинополя, які складають наш екзархат в Угорщині. Тут, у цій чудовій базиліці, присвяченій святому Мартину Турському, ми збираємося на Божественній Літургії в ці перші дні осені.

Хоча святий Мартін користується найвищою пошаною в усьому християнському світі, саме тут, у країні його народження, ви вшанували його з такою пишністю.

Він народився у період величезних змін, лише через кілька років після того, як святий Костянтин став одноосібним імператором Риму та легалізував християнську віру, тим самим поклавши край жорстоким переслідуванням його попередників.

Будучи сином римського трибуна, від молодого Мартіна очікували, і він справді погодився, щоб сам став воїном. Але він почув покликання Господа Ісуса Христа змалку, ставши катехуменом лише в десять років. Його батьки не схвалювали його приєднання до нової релігії, яка все ще була вірою меншості по всій Імперії. Але навіть будучи солдатом, і ви добре це знаєте тут, у Паннонхалмі, зі знаменитої статуї, святий Божий практикував свою новознайдену віру в Господа.

Повідомляється, що інцидент стався у французькому місті Ам’єн, де дислокувався Мартін. Був морозний зимовий день, і він побачив жебрака, який тремтів від холоду за воротами міста. Мартін вихопив меч і розрізав плащ навпіл, віддавши одну половину страждальцеві.

Пізніше тієї ночі сам Господь явився Мартіну уві сні, і Він був одягнений у половину плаща, який дав жебраку. Тоді Мартін почув, як Господь сказав легіонам Ангелів, які стояли в Його божественній присутності: «Ось! Як катехумен Мартін покрив Мене своїм плащем!» [1]

Відразу після цього він прийняв хрещення і вирішив залишити римську армію і стати вояком Господнім.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Мої любі діти:

Надзвичайно важливо, щоб ми мали такі приклади віри та відданості в нашому сьогоднішньому світі.

З Матері-Церкви Константинополя ми бачимо, як наші брати-слов’яни в Росії тиснуть на війну та жорстокість проти своїх українських родичів. Ми закликаємо до припинення цієї несправедливої ​​війни та до припинення заохочення цих ворожнеч з боку лідерів Російської Церкви. Але донині безрезультатно.

Тим не менш, було кілька відважних священнослужителів, які протистояли хвилі кровопролиття та жорстокості, схвалених їхніми єпископами. І були сміливі російські душі, які зрозуміли те, що розумів святий Мартин, коли заявив:

Я воїн Христовий: воювати мені не годиться! [2]

Ось, любі діти в Господі, це послання, яке є найбільш потрібним у наш час насильства. Ми, що носимо ім’я Христове і називаємо себе правовірними, ми, православні, повинні піднятися до свого покликання бути миротворцями, бути милосердними, бути тими, хто пожертвує своїм життям заради любові.

У сьогоднішньому Євангелії ми бачимо подібну зміну в житті святого Петра та його апостольських товаришів по рибальству. Їхня цілонічна праця, яка не дала жодного результату, є метафорою всієї людської діяльності, яка ігнорує Бога.

Вони були рибалками, які нишпорили Галілейським морем, яке в сьогоднішньому читанні називається Генісаретським, у пошуках їжі та засобів до існування. І все ж, коли після Його божественного вчення Господь попросив вирушити в безодню, їхні серця були готові прийняти виклик.

Ви можете уявити, який переполох і плутанина були, коли вони виловили найбільший улов свого життя! Грецьке слово thambos – подив. Їхні сіті почали рватися, а їхні човни почали тонути, тому що улову було так багато.

Образ, який навчає нас, що Бог не може бути обмежений і не може бути стриманий мережами наших махінацій або контейнерами, в яких ми намагаємось утримати Його. Мережі завжди рвуться, а човни завжди тонуть, тому що наші людські конструкції не можуть вмістити Невмістимого Бога – Того, Хто справді є Ἀχόρητος!

Майбутні апостоли затремтіли від страху, а святий Петро засоромився і просив Господа відійти; бо дивовижний улов відкрив йому його власну гріховність.

Але якою була відповідь нашого Милосердного Спасителя?

Не бійтеся, віднині люди будуть малярами.

Не бійся! Відтепер ти будеш намотувати людей на життя! [3]

Так само, як Господь перетворив Святого Мартина з Воїна війни на Воїна Князя Миру, Він перетворив простіших рибалок на Ловців Людей !

Ці чудеса не такі вже й різні, і в обох випадках наслідки їх перетворень змінили світ.

Святий Мартін став єпископом Тура у Франції, і його шанують у всьому світі – у Церквах Сходу та Заходу. Його історія розповідається знову і знову протягом століть у мистецтві та архітектурі, а також у статуї прямо тут, у вашому місті.

І з того моменту біля Галілейського моря Петро, ​​Яков та Іоан пішли, щоб бути свідками Преображення Господнього на святій горі Фавор і проповідувати Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа по всьому середземноморському світу. Щоб з часом молодий Мартін, який народився в Угорщині, почув Євангеліє і відмовився від насильства заради миру.

Тепер, дорогі християни:

Наслідуймо їхній приклад і дозвольмо навіть найпростішим аспектам нашого життя бути інструментами, за допомогою яких Бог перетворює нас на створіння любові, співчуття, милосердя та прощення.

Давайте прагнути до миру в наших сім’ях, наших громадах, наших церквах, нашому суспільстві, наших націях і в усьому світі.

Давайте не боятися виступати на захист бідних, пригноблених, постраждалих і безправних – ким би вони не були.

Бо Бог є Богом усіх і Бог є в усьому.

Він завжди знайде нас – в обличчі жебрака на вулиці чи в незаслужених врожаях нашого життя.

Тому будьмо напоготові Його постійної Присутності, і нам ніколи не буде соромно.

Молитвами Могутніх Апостолів і святого Мартина Турського нехай Благодать Господа нашого Ісуса Христа, Любов Бога Отця і Причастя Всесвятого Духа буде з вами та всіма, кого ви любите; нині, і повсякчас, і на віки віків.

Амінь!

Джерело: ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟN ΠΑΤΡΙΑΡΧEION