Праця, написана Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України МЕФОДІЄМ  Предстоятелем  Української Автокефальної Православної Церкви (2000-2015).

ОДИН НАРОД, ОДНА МОВА, ОДНА ЦЕРКВА

Один народ, одна мова, одна Церква! Був час, коли ці слова сприймалися як клерикальна ідеологія «галицької України». Але сьогодні ця вимога стає нагальною. Перемогти російського агресора може лише єдина політична нація України, яка шанує свою мову та свідома своєї давньої історії і церковної традиції. Така нація й формується нині на наших очах. Проте щоб ми могли передати нащадкам не клаптик української території, а єдину, соборну Україну, — маємо сьогодні знайти таку модель національної єдності й такі політичні та історичні цінності, які б дійсно об’єднували схід і захід, південь і північ.

Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Чернівці… Чим є ці прекрасні європейські міста Західної України без культурних та політичних зв’язків із давнім Києвом? Донецьк, Луганськ, Харків, Дніпропетровськ, зрештою, давня Кримська земля… Чи не набувають вони ознак провінційності, забуваючи про вічний Київ, намагаючись зректися своїх «київських» джерел?

Київ — це серце української культури та історії. Адже саме через вічний Київ, через «київську геокультуру», через сакральний простір давнього Києва Україна була, є і буде спадкоємницею давньої Візантії. Київ завжди заважав Україні перетворитися на провінцію Росії чи Польщі. Київ зажди нагадував Україні про властивий їй масштаб, про велич культурної і державної традиції, джерела якої сягають Київської Русі. Якби не вічний Київ, який упродовж нашої історії виступав центром тяжіння українського духу та територій, то українська територія вже давно «розлізлася» б, «розчинилася» в інших культурах і державах…

Один народ, одна мова, одна Церква. Путінська агресія вимагає від нас — дітей заходу та сходу, півдня та півночі України — негайно об’єднатися. І хоча це гасло виглядає сьогодні радше історичною вимогою, ніж констатацією, я вірю — невдовзі ми станемо самовидцями нової Божої ласки до нашого народу, коли українська мова лунатиме від Карпат до Донецька, а побожний український народ нарешті об’єднається у єдиній помісній Православній Церкві…

Сучасна російсько-українська війна — це війна Московської орди проти Святої Русі, війна Чингізхана проти рівноапостольного князя Володимира. Наш супротивник могутній. Проте ми віримо і знаємо, що у боротьбі імперської Росії проти України перемога буде на боці добра. Адже з нами Бог! З нами святість Давньої Русі! З нами Свята Софія та вічний Київ!

+ МЕФОДІЙ

Митрополит Київський і всієї України

Предстоятель УАПЦ