У храмі вже третій рік поспіль проводять реставрацію фасадів. На тривалий час доводилося робити паузи через пандемію та початок повномасштабного вторгнення

Церква Різдва Христового, що на вул. Руській, 22 у Тернополі, знову у риштуванні. Вони з’явилися на початку червня. Які роботи тут планують проводити, дізнавалися журналісти Терену

Як повідомив начальник відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури, релігій та національностей Тернопільської облдержадміністрації Ярослав Пелехатий, у храмі вже третій рік поспіль проводять реставрацію фасадів. На тривалий час доводилося робити паузи, які були пов’язані спершу з пандемією, потім з початком повномасштабного вторгнення. Однак зараз роботи відновили. 

За словами фахівця, значну частину каменю фасадів вже відреставрували, а цьогоріч працюють над фінальною стороною храму. 

На даний момент проводять роботи з видалення висолів із стін (кристалізація солей на поверхні – ред). Вони утворилися у зв’язку з тим, що будівля давня, тому коли взимку посипають дороги і тротуари, то уся сіль потрапляє на камінь і він, втягуючи це в себе, покривається білим нальотом, – пояснює Ярослав Пелехатий. 

Після видалення висолів, у планах реставрація каменю на тій стіні, яка залишилася. Триватиме цей процес приблизно до початку жовтня. Бо коли температура падає нижче +5, реставраційні роботи проводити заборонено. 

Нагадаємо, у цьому храмі ще у 2019 році розпочали реставрацію фасаду, замінили дах та відреставрували центральний купол.  Загальна вартість робіт – понад 5 млн гривеньЗавершити реставрацію згідно з проєктом  планували наприкінці 2021 року. Однак через пандемію роботи тимчасово призупиняли. Крім ремонту даху у церкві мали замінити вікна, двері, провести гідроізоляцію і посилення фундаменту, оновити центральний купол, фасади, зробити вогнезахист і блискавкозахист.

Цьогоріч, як каже Ярослав Пелехатий, реставрацію планують завершити. 

До речі, восени 2022 року у давньому храмі встановили пластикові вікна, що викликало обурення у багатьох тернополян, які вболівають за збереження історії міста. Зазначимо, що церква Різдва Христового збудована у XVII столітті і є одним із найстаріших храмів Тернополя.  Як прокоментували тоді Терену у обласному Департаменті культури та релігій, пластикові вікна у храмі не були передбачені проєктом. У Департаменті обіцяли з’ясувати ситуацію і виправити її. Однак наразі ситуація не змінилася – пластикові вікна є досі.  

Чи будуть змінювати вікна, я такою інформацією не володію, – зазначив Ярослав Пелехатий.

Джерело – Тернопільські новини