На відкликання підпису Патріарха Філарета відреагували в ПЦУ. Керівник прес-служби ПЦУ Євстратій Зоря зазначив: цією черговою заявою Філарет підтверджує, що Постанову об’єднавчого собору від 15 грудня 2018 року він підписував, а всі учасники зібрання та всі, хто бачив відеозапис, можуть підтвердити, що владика це робив добровільно та усвідомлено. Про це Євстратій Зоря написав на своїй сторінці у Facebook.           

Мф 5:37: “Нехай буде слово ваше: так — так; ні — ні, а що зверх цього, те від лукавого.”

Заява Патріарха Філарета про «відкликання підпису» під Постановою Помісного Собору УПЦ КП від 15 грудня 2018 р. про припинення окремого існування УПЦ КП та об‘єднання у єдину Помісну Православну Церкву – ще одне свідчення того, що владика встав на шлях неправди, на якому немає благословення Божого.

І саме тому всі його намагання протиставити свою волю соборній волі Церкви – знову і знову зазнають поразки.

Цією черговою заявою лише знову ним самим підтверджується, що Постанову Патріарх Філарет підписував. І всі учасники Собору та всі, хто бачив відеозапис, можуть засвідчити, що робив він це усвідомлено і добровільно.

Більше того – заявляючи не раз про те, що він з послідовниками нібито «вийшов з ПЦУ», владика знову і знову підтверджує як і свою приналежність до ПЦУ, так і дійсність Постанов Помісного Собору УПЦ КП та Об‘єднавчого Соброру 15.12.18, на основі яких він сам, разом з усім Київським Патріархатом, стали невід‘ємною частиною Православної Церкви України.

Бо як можна «вийти» – не увійшовши? А якщо увійшов – то на умовах, визначених Собром і Статутом Церкви, а не власною уявою чи мінливим настроєм.

А щодо «відкликання» – то Постанова Помісного Собору не є договором чи угодою, які можна розірвати. Так само і спадок та ім‘я Київського Патріархату належить Помісній Церкві, а не є приватною власністю одного ієрарха, якою він безуспішно прагне розпоряджатися на власний розсуд.

Він також додав: те, що Святійший Патріарх “вийшов із ПЦУ” підтверджує те, що Київський патріархат таки є частиною ПЦУ згідно зі статутом.

“Заявляючи не раз про те, що він з послідовниками нібито “вийшов з ПЦУ”, владика знову і знову підтверджує як і свою приналежність до ПЦУ, так і дійсність Постанов Помісного Собору УПЦ КП та Об‘єднавчого Собору 15.12.18, на основі яких він сам, разом з усім Київським патріархатом, стали невід‘ємною частиною Православної Церкви України. Бо як можна “вийти” не увійшовши? А якщо увійшов, то на умовах, визначених Собором і Статутом Церкви, а не власною уявою чи мінливим настроєм”, – написав Зоря. 

Він також додав, що саме відкликання підписів під постановою неможливе, адже це не договір чи угода. І спадок Київського патріархату належить Помісній церкві, а не є власністю одного ієрарха.

Сьогодні Патріарх Філарет відкликав свій підпис під постановою Помісного собору Православної церкви України, що відбувся 15 грудня 2018 року. Офіційний лист на ім’я міністра культури, молоді та спорту України Володимира Бородянського опублікували на сайті УПЦ КП.

Міністру культури, молоді та спорту України
Володимиру Бородянському

Повідомлення про відкликання підпису
під постановою, так званого, Помісного Собору
Української Православної Церкви Київського Патріархату
від 15 грудня 2018 року

Попри численні спроби реєстрації постанови Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату від 20 червня 2019 року відповідно до вимог частини 11 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», на жаль, державним секретарем Міністерства культури України Карандаєвим Р. така державна реєстрація не здійснюється.

При цьому мають місце посилання на постанову, так званого, Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату від 15 грудня 2018 року, що скасована постановою Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату від 20 червня 2019 року.

Із огляду на вище викладене, та продовження практики посилань державного органу на постанову, так званого, Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату від 15 грудня 2018 року, повідомляю про відкликання свого підпису під нею.

Відкликання підпису, як допустиму юридичну дію, обумовлюю положеннями статей 9 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статей 22 та 35 Конституції України, – якими унеможливлюється погіршення правового становища громадян України, що реалізовують право на свободу совісті в Київському Патріархаті.

Відтак у подальшому підпис Патріарха Київського і всієї Руси – України Філарета під постановою, так званого, Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату від 15 грудня 2018 року надалі прошу вважати недійсним.

ФІЛАРЕТ,
ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ
І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ

Прес-служба Тернопільської єпархії ПЦУ