Актуальну ситуацію в УАПЦ коментує

Голова Фонду пам`яті Блаженнішого Митрополита Мефодія, вірна УАПЦ

Наталія Шевчук

Дізнавшись, що монастир на честь преподобного Серафима Саровського, що у селі Кривець Івано-Франківської області перейшов з УАПЦ до Київського Патріархату, я одразу ж зателефонувала наміснику — архімандриту Максиму, щоби висловити йому та братії свою підтримку, розуміння обставин, які змусили прийняти таке непросте рішення. Прикро, що кращі представники духовенства УАПЦ вимушені залишити рідну Церкву, зберігаючи людську гідність ціною втрати юрисдикції, в якій духовно народжувались і зростали.

Альтернативи об’єднанню немає. І ми, православні віряни України, щоденно молимось за те, щоб церковна єдність була відновлена якнайшвидше. Але, можливо, нам — тверезомислячим вірянам та священству УАПЦ — варто діяти більш згуртовано? Абсолютна більшість нашої Церкви бажає єдності. Спитайте простих вірян: їм подобається, що автокефальних юрисдикцій в Україні є дві: УПЦ Київського Патріархату та Українська Автокефальна Православна Церква? Проте процеси поєднання штучно гальмуються нашими єпископами і перш за все предстоятелем УАПЦ Митрополитом Макарієм.

Владика Макарій спочатку нібито щиро хотів об’єднання. Принаймні він обійняв посаду Предстоятеля, спекулюючи саме на бажанні простих священиків та вірян мати єдину помісну Церкву. Однак, очоливши УАПЦ, владика Макарій свої погляди докорінно поміняв. Як людина недалека, сільської культури та вдачі, владика Макарій став наполягати на тому, щоб у назві об’єднаної Церкви фігурувало слово «автокефальна». Мовляв, у такому разі об’єднання буде менш принизливим для духовенства УАПЦ. Згодом стало зрозуміло: річ не у назві, а в небажанні вождів УАПЦ об’єднуватися з Київським Патріархатом. Принаймні сьогодні. Принаймні до того часу, як Київський Патріархат очолює 88-річний Святіший Патріарх Філарет. Здавалося би, можна було і не хвилюватися. Бо зрозуміло, що з часом Господь покличе до Себе і Патріарха Філарета, і кожного з нас. Та з плином часу та риторики стало зрозуміло, що позиція УАПЦ стосовно об’єднання усе більше нагадує позицію УПЦ МП стосовно автокефалії: «ніколи і за жодних умов».

Склалася дивна ситуація. Абсолютна більшість вірян та переважна більшість священства прагнуть об’єднання. А кілька єпископів на чолі з Митрополитом Макарієм роблять усе можливе, щоби таке об’єднання заблокувати. Чому?

ЧИТАТИ ДАЛІ…