Закопаний перед початком Другої світової війни церковний дзвін знайшов краєзнавець Микола Луців у селі Заруддя Зборівського району. Дзвін він відкопав на території української греко-католицької церкви Івана Богослова. Про це повідомив настоятель храму отець Михайло Небельський.

Його розмір 50-60 сантиметрів. З обрамленням без надписів. Буде проводитися його реставрація, щоб він працював далі”, – каже Небельський.

Михайло Небельський каже, цей дзвін використовував римо-католицький костел святої Марії Неустанної допомоги, який побудували у 1905 році. Тоді, за словами священника, на дзвіниці було три дзвони.

Дзвони почали шукати на початку 2000, пошуки ініціювала колишня вчителька Заруддянської школи Ярослава Дутка, розповідає священник. Тоді, каже, нічого не знайшли. За словами Михайла Небельського, пошуки ще двох дзвонів відновлять у наступному році.

Історик Святослав Липовецький розповів, на Західній Україні церковні дзвони ховали під час Першої світової війни від військ Австро-Угорської імперії, згодом у 1920 від більшовиків і наприкінці 1939 року – від радянських військ.

Дзвони під час війни забирали на металолом. З них гармати робили. Ну і люди таємно вночі знімали, забирали цей дзвін. Його важко було зняти. І десь в таємних місцях, тільки знали окремі, обрані, вони його й переховували. Під час революційних подій 1917-20 років люди боялися що він буде пошкоджений і могли його переховувати. Там не стільки боялися переслідувань, як боялися що під час воєнних дій, щоб його не пошкодили. Тут більший акцент зробити на 39-му році, коли внаслідок пакту Рібентропа-Молотова першого вересня почнеться Друга світова війна. І радянські війська війдуть в західну Україну 17 вересня 1939-го року. І тут почнеться так-званий процес радянізації. Влада буде проти церкви. Церкви будуть закриватися, переслідуватися священники будуть”, – каже Липовецький.

Пресслужба Тернопільської єпархії ПЦУ