Стаття розповідає про життя та діяння преподобного Михаїла сповідника, чию пам’ять православна Церква вшановує 18 грудня. Від народження в Єрусалимі до часу зупинення гонінь на православних під час імператорських іконоборчих часів – його вірність та стійкість перед тортурами і вигнанням стали прикладом віри та служіння.

Сповідник і Мученик: Портрет вірного слуги Церкви

У пам’ять преподобного Михаїла сповідника, що припадає на 18 грудня за новоюлюліанським календарем, православна Церква вшановує життя та діяння святого. Також цього дня припадає 29-й тиждень після П’ятдесятниці, з евангельськими читаннями 31-го тижня, а також пам’ять мучеників Севастіана, Никострата, Зої, Касторія, Транквилліна, пресвітера, та інших, які віддали своє життя в служінні вірі (бл. 287).

Преподобний Михайло сповідник, народжений в Єрусалимі в родині ревних християн, вже з молодих років обрав шлях чернецтва. Після смерті батька, його мати і сестра вступили в монастир, а сам святий Михайло був призначений у пресвітери. Його силу в проповідуванні помітив Патріарх Єрусалимський Фома І, який призначив його Синкеллом, завідуючим церковним управлінням.

У часи імператора іконоборця Лева Вірменина, преподобний Михайло відправився разом із святими Феодором і Феофаном, щоб переконати царя припинити гоніння на православних. Тортури та вигнання стали частиною його долі, але він залишався вірним своїм переконанням.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Після повернення з вигнання, святий Михайло знову став об’єктом гонінь під імператором Феофілом. Його сподвижники, святі Феодор і Феофан, також постраждали, отримавши прізвисько “начертані” через тортури з розпеченими клеймами.

Засуджений вдруге, святий Михайло разом із своїм учнем Іовом був засланий в Павіадський монастир. Після смерті імператора Феофіла імператриця Феодора відновила іконошанування, і святому Михайлу запропонували патріарший престол. Відмовившись від цього, він залишався відданим своєму служінню.

Святий Михайло сповідник працював на посаді Синкелла до кінця свого життя, померши мирно близько 845 року. Його життя є прикладом віри та стійкості перед переслідуваннями за правду християнської віри.

Молитва до святителя Михаїла, єпископа Синадського:

Божественний святителю Михаїле, блаженний ісповідниче та мудрий єпископе Синадський!

Знаєш ти, отче, як прийти до спасіння, бо своєю вірою та послідовністю пішов за Христом, прийнявши Його хрест. Ти навчав діяти, ти підкреслював важливість відмови від тимчасового і тілесного, бо воно минає, та закликав зберігати незгасимі духовні цінності. З радістю тебе вітають ангели, о преподобний Михаїле, за твій невмирущий і твердий дух.

Як благочестивий архієрей, ти, не лякаючись злих слів, переміг ворога та велично виголосив: “Христовій іконі та Його Пречистій Матері вклоняюся.” За це тебе шануємо, святителю Михайле. Нехай твоя благословенна молитва несе до Божого престолу тепло наших сердець і мудрість для спасіння наших душ. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія