Голова ГО “Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія”, Наталія Шевчук, висловила свою думку щодо статусу ставропігії Вселенського Патріархату для Києво-Печерської лаври. Вона підкреслює, що це може бути хорошим виходом зі складної ситуації, але успіх залежатиме від уникнення попередніх помилок та забезпечення активного функціонування лаври як живої православної спільноти. Вона також виражає побоювання стосовно майбутнього лаври та закликає до збереження православних традицій і єдності в українському православ’ї.

Наталія Шевчук закликає до уникнення повторення помилок на прикладі Андріївської церкви і підкреслює важливість активного функціонування Києво-Печерської Лаври, як історичного духовного стовпа українського православія

Голова “Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія”, Наталія Шевчук, висловила свою думку щодо надання Києво-Печерській лаврі статусу ставропігії Вселенського Патріархату. Вона вважає цей крок хорошим виходом зі складної ситуації, в якій опинилася лавра після багатьох років належності до Української Православної Церкви. Однак, Наталія Шевчук підкреслює, що успіх залежатиме від деталей.

У своєму коментарі вона наголошує на необхідності уникнення ситуацій, схожих на ті, що виникли з Кафедральним собором святого апостола Андрія Первозванного Української Автокефальної Православної Церкви, коли він був переданий управлінню Ставропігії Вселенського Патріархату в Україні. Шевчук підкреслює необхідність активного функціонування лаври та її роль як живого місця спільноти, а не просто формального існування як ставропігії Вселенського Патріарха.

Голова фонду висловлює свою турботу щодо Андріївської церкви, яка перетворилася на музей з платним входом, і висуває питання про те, чи повториться схожа доля із Києво-Печерською лаврою. Вона також зазначає, що представники Ставропігії Вселенського Патріархату проводять обмежену кількість служб, а функціонування церкви залежить від бажання самого Екзарха. Шевчук питає, як будуть сплачуватися комунальні послуги, охорона та поточний ремонт Лаври представниками Вселенського Патріархату.

У своєму коментарі вона також висловлює занепокоєння стосовно того, що Андріївська церква та її монастирська община перестали бути активними учасниками церковного життя. Вона виражає надію, що Фанар знайде гідного представника, який буде працювати на популяризацію Вселенського Патріархату в Україні та буде сприяти побудові гарних стосунків з іншими церковними структурами.

Коментар Наталії Шевчук свідчить про серйозні побоювання стосовно майбутнього Києво-Печерської лаври та українського православ’я загалом. Вона закликає до віднайдення компромісу та побудови єдиної Православної Церкви, яка задовольнить потреби українського народу. Наталія Шевчук сподівається, що українська нація отримає здорову та добре організовану церковну структуру, яка буде служити інтересам віруючих та сприятиме зближенню різних церковних громад. Вона закликає до спостереження та молитви, сподіваючись, що наслідки цих історичних подій будуть конструктивними для українського православ’я.

8 липня 2023 року Президент України Володимир Зеленський зустрівся на Фанарі з Константинопольським патріархом Варфоломієм, де, імовірно, обговорювалися питання щодо надання Києво-Печерській лаврі статусу ставропігії Вселенського Патріархату. Згідно з грецькими ЗМІ, також обговорювалися інші дії щодо “об’єднання” українського православ’я. Однак, варто відзначити, що монахи Києво-Печерської лаври не виражають бажання переходити до Помісної Церкви України або отримувати статус ставропігії Вселенського Патріархату, що ускладнює переговори.

Подальший розвиток ситуації та вирішення питань щодо статусу Києво-Печерської лаври залишаються відкритими. Заклики до збереження активного функціонування лаври та реалізації православних традицій належать до важливих аспектів розгляду цього питання.

Наразі, українська громадськість спостерігає та сподівається, що усі рішення, що стосуються церковного життя, будуть прийняті з метою зміцнення єдності та розвитку українського православ’я.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія