Дізнайтеся про вшанування Віддання свята Стрітення Господнього та пам’ять великомученика Федора Стратилата. Розкрита історія його героїчного життя, боротьби зі змієм та відданості Христові в обличчі найжорстокіших переслідувань.

Святкування Віддання свята Стрітення та подвиг великомученика Федора Стратилата в історії Православної Церкви

Сьогодні, 8 лютого, Православна Церква святкує Віддання свята Стрітення Господнього. За новоюліанським календарем вшановується пам’ять Вмч. Феодора Стратилата (319), Прор. Захарії Серповидця (бл. 520 до Р. Хр.), та свт. Сави ІІ, архієп. Сербського (1268 – 1269).

8 лютого – день великомученика Федора Стратилата.

Великомученик Феодор Стратилат походив із міста Євхаїт. Він був наділений багатьма даруваннями і прекрасною зовнішністю. За милосердя Бог просвітив його досконалим знанням християнської істини. Хоробрість святого воїна стала відома багатьом після того, як він за допомогою Божою убив величезного змія, що жив в прірві в околицях міста Євхаїт. Змій пожирав безліч людей і тварин, тримаючи в страху всю місцевість.

Святий Феодор, озброївшись мечем і молитвою до Господа, переміг його, прославивши серед людей Ім’я Христове. За відвагу святий Феодор був призначений воєначальником (Стратилат) в місті Гераклеї, де ніс як би подвійний послух, поєднуючи своє відповідальне військове служіння з апостольською проповіддю Євангелія серед підлеглих йому язичників. Його гаряча переконаність, підкріплена особистим прикладом християнського життя, відвертала багатьох від згубної “неправди безбожництва”. Незабаром майже всі місцеві жителі прийняли християнство.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У цей час імператор Лікіній (307-324) почав жорстоке гоніння на християн. Бажаючи обезголовити нову віру, він розпочав переслідувати освічених поборників християнства, в яких небезпідставно бачив основну загрозу для вмираючого язичництва. У їх числі опинився і святий Феодор. Святий сам запросив Лікінія в Гераклею, пообіцявши йому принести жертву язичницьким богам. Для здійснення цієї пишної церемонії він побажав зібрати у своєму домі всі золоті і срібні статуї богів, які були в Гераклеї. Засліплений ненавистю до християнства, Лікіній повірив словам святого. Однак його очікування були марні: заволодівши ідолами, святий Феодор розбив їх на шматки і роздав убогим. Так він осоромив суєтну віру в бездушних ідолів.

Святий Феодор був схоплений і підданий жорстоким тортурам. Їх свідком був раб святого Феодора, святий Уар, який ледве знаходив в собі сили описувати неймовірні муки свого пана. Передчуваючи близьку смерть, святий Феодор вже звертав до Бога останні молитви.

Господь бажав, щоб смерть святого Феодора була так само плідна для його ближніх, як і все його життя. Він зцілив понівечене тіло святого і звів його з хреста, на якому той був залишений на всю ніч. Вранці царські вояки застали святого Феодора живим і неушкодженим; переконані на власні очі в безмежній могутності християнського Бога, вони відразу прийняли святе Хрещення.

Аби не допустити уникнути мученицької смерті за Христа, святий Феодор добровільно віддав себе в руки Лікінія, зупинивши повсталий проти мучителів народ, який повірив у Христа, словами: “Перестаньте, улюблені! Господь мій Ісус Христос, висячи на Хресті, утримував Ангелів, щоб вони не сотворили помсту роду людському “. Йдучи на страту, святий мученик одним словом відчинив в’язничні двері і звільнив ув’язнених від уз. За наказом царя святий Феодор був усічений мечем.

Перед стратою він сказав Уару: “Не лінуйся записати день смерті моєї, а тіло моє поклади в Євхаїтах”. Цими словами він просив щорічного поминання. Потім, сказавши “амінь”, він схилив голову під меч. Це відбулося 21 лютого 319 року, в суботу, о третій годині дня.

Молитва великомученику Феодору Стратилату у часи російсько-української війни:

О, святий, славний великомучениче Феодоре Стратилате! Зпоглянь на нас, занурених у часи важкої війни, помолися за рабів Божих (імена), щоб Господь наш Ісус Христос приніс справедливий мир і врятував нас від бід та страждань. Нехай Він милосердно прийме наші прохання і забезпечить наше спасіння та життя вічне. Покірно благаємо тебе, святого переможце Феодоре Стратилате, зруйнуй сили повсталих ворогів, які приносять біль і страждання. Умоли Господа Бога, творця всього, визволити нас від кровопролитної війни та встановити правдивий мир, щоб ми завжди прославляли Отця, Сина і Святого Духа, і визнавали твоє заступництво, тепер і завжди і на віки віків. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія