У згаданий день святих мучеників вшановується пам’ять про Євстратія, Авксентія, Євгена, Мардарія та Ореста, які, ставши першими християнськими святими, притерпіли важкі муки за свою віру в Севастії, Вірменія, під час правління імператора Діоклітіана. Їхні подвиги свідчать про непохитність християнства та відданість Богові навіть у найважчих обставинах.

Свідоцтво віри і страждання перших християн під імператором Діоклітіаном

13 грудня за новоюліанським церковним календарем – день святих мучеників Євстратія, Авксентія, Євгена, Мардарія та Ореста.

Святі мученики Євстратій, Авксентій, Євгеній, Мардарій і Орест постраждали за Христа при імператорі Діоклітіані (284-305) в Севастії, у Вірменії. У числі перших християн, які були віддані на муки, був пресвітер Аравійської церкви мученик Авксентій. Бачачи непохитність християн, бургомістр Саталіона, благородний воєначальник святий Євстратій, колишній таємний християнин, зважився на відкрите сповідування віри, за що був підданий тортурам: його били, одягали на ноги залізні чоботи, палили вогнем. Після цих жорстоких мук його спалили, а мученика Авксентія обезголовили.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Побачивши їх мученицьку смерть, святий Мардарій, який був з простого народу, також визнав свою віру і був повішений вниз головою. Перед смертю він виголосив молитву: “Владико Господи Боже, Отче Вседержителю …”, яка читається в кінці 3-го часу і на полунощниці.

Молодий воїн святий Орест визнав себе християнином і за це постав перед судом. Він був засуджений до спалення на розпеченому залізному ложі, куди зійшов зміцнюваний молитвою святого Євстратія.

Святії мученики моліть Бога за нас.

Боже великий, єдиний, Нам Україну храни, Волі і світу промінням Ти її осіни.Світлом Христової правди Нас, дітей, просвіти, В чистій любові до краю Ти нас, Боже, зрости.Молимось, Боже єдиний, Нам Україну храни, Всі свої ласки, щедроти Ти на люд наш зверни.Дай йому волю, дай йому долю, Дай доброго світу, щастя,Дай, Боже, народу Многая, многая літа.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія