Дізнайтеся про життя та духовні досягнення преподобного Сави Освяченого, святого V століття, який заснував Велику Лавру та залишив непереможні сліди в історії християнства. Відданість чернецькому життю, чудеса та вплив на церковний устрій.

Життя та духовна спадщина святого, засновника Великої Лаври

За Новоюліанським Церковним Календарем, який було прийнято нещодавно автокефальною Українською Православною Церквою (ПЦУ) 5 грудня – день преподобного Сави освяченого.

Преподобний Сава Освячений народився в V столітті, в Каппадокії в благочестивій християнській сім’ї Івана та Софії. Його батько був воєначальником. Виїхавши у службових справах в Олександрію, він взяв з собою дружину, а п’ятирічного сина залишив на піклування дядька. Коли хлопчикові минало вісім років, він вступив монастир святого Флавіана. Обдарований отрок скоро навчився читати і добре вивчив Святе Письмо.

У 17 років він прийняв чернечий постриг і досягши успіху в пості і молитвах, був удостоєний дару чудотворення. Провівши десять років в обителі, преподобний відправився в Єрусалим, а звідти в обитель преподобного Євфимія Великого. Але преподобний Євфимій направив святого Саву до авви Феоктиста, настоятеля прилеглого монастиря з суворим чернечим уставом. У тій обителі пробув преподобний Сава послушником до 30-річного віку. Після смерті старця Феоктиста, його наступник благословив преподобному Саві зачинитися в печері: лише в суботу святий залишав затвор і приходив в обитель, брав участь в Богослужінні і приймав їжу. Через деякий час преподобному дозволили зовсім не залишати затвор, і святий Сава трудився в печері протягом 5 років.

Преподобний Євфимій уважно стежив за життям юного ченця і, бачачи, як він духовно зріс, став брати його з собою в пустелю Рув (біля Мертвого моря). Вони виходили 14 січня і перебували в ній до Вербної Неділі. Преподобний Євфимій називав святого Саву отроком-старцем і дбайливо виховував його у вищих чернечих чеснотах.

Коли преподобний Євфимій відійшов до Господа († 473), святий Сава пішов з Лаври і оселився в печері поблизу обителі преподобного Герасима Йорданського. Через кілька років до преподобного Сави почали збиратися учні – всі, хто хотів чернечого життя. Так виникла Велика Лавра. За вказівкою згори ченці влаштували в печері церкву.

Преподобний Сава заснував ще кілька обителей. Багато чудес були явлені за молитвами преподобного Сави: серед Лаври забило джерело, під час посухи пролився рясний дощ, відбувалися зцілення хворих і біснуватих. Преподобний Сава написав перший Устав церковних служб, так званий “Єрусалимський”, прийнятий усіма Палестинськими монастирями. Святий мирно преставився до Бога в 532 році.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Молитва преподобному отцю нашому Саві Освяченому:

О, предивний і всехвальний угоднику Божий, преподобний отче Саво! Сьогодні (в святому храмі твоєму) благоговійно стоячи перед святою іконою твоєю і радісно звершуючи пресветлу пам’ять твою, ублажаємо тебе заступника нашого.

Шануючи ж твою велику сміливість перед Господом, смиренно молимо тебе, преблаженний: прийми милостиво від нас хвалебний спів цей, від любові і старанності тобі принесений. І, маючи велику сміливість до Господа, поспіши богоприємним твоїм клопотанням випроси у Царя царюючих та Господа володарюючих, щоб доповнив великі і багаті милості Свої на нас грішних, нехай подасть нам дух правдивої віри, дух пізнання та любові, дух миру і радості в Дусі Святім, так визволив від бід і напастей, щоб послав все корисне для спасіння душ наших.

Всім же православним щоб послав мир, тишу, безтурботність, старанність до виконання заповідей його, достаток плодів земних, і щоб визволив всю Україну нашу від голоду, землетрусу, потопу, вогню, меча, нашестя ворожого і міжусобиць, смертоносної рани і від усякого зла.

О, угоднику Божий! Не зневаж молінь наших, але вислухай нас, що молимось тобі, і під покровом заступництва твого охорони нас (і обитель твою ) неушкодженими від ворогів видимих і невидимих, щоб сподобились закінчити житіє наше в покаянні і прийняти вічні блага у Царстві Христа Бога нашого, де звеличимо з тобою і всіма святими Преславне ім’я Пресвятої Тройці, Отця і Сина і Святого Духа, на віки віків.Амінь .

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія