28 травня день пам’яті Івана Франка – знакової постаті української та світової культури, українського генія (1856-1916).

Поет, прозаїк, драматург, вчений, етнограф, фольклорист, історик, філософ, соціолог, економіст, журналіст, перекладач, громадсько-політичний діяч – це все Іван Франко.

Його називали велетом думки і титаном праці. Він залишив по собі колосальну художню і наукову спадщину, яка становить близько 50 тисяч творів. 50-томне академічне видання творів, здійснене у 1976-1986 роках, є не повним його доробком.

Сьогодні Блаженніший Митрополит Епіфаній звернувся до вірян:

“Важко уявити сучасну українську націю, як і самостійну Українську державу, без тих людей, хто в різні періоди історії очолювали рух за незалежність, просвіту, культуру. Такі люди, як Іван Франко, знаючи мету, прокладали шлях для всього народу – до соборної незалежної України.

«Ми мусимо навчитися чути себе українцями, – писав Франко, – не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів…» Нам знадобилися понад сто років випробувань, радянських катувань та болісних уроків залізних «братніх обіймів», щоби зрештою відчути себе українцями. На жаль, і зараз дехто продовжує розділяти нас за географічною ознакою і розпалювати внутрішні суперечки між українцями на заході та сході, руйнуючи національну єдність перед обличчям спільного ворога.

Сьогодні ми маємо незалежну державу, до якої за часів Франка українці, мабуть, ще не були готовими. Украй важливо бути готовими зараз, адже ризикуємо втратити занадто багато.

Мова не про минущі матеріальні статки. Не тільки про позначки кордонів на мапі – це символ, який у відриві від реальності, на жаль, не має сили.

Український народ сьогодні стоїть на обороні власної державності як вищого надбання, що об’єднує мільйони українців у минулому, теперішньому і майбутньому. Нас єднає багаторічний спадок історії, культури, мистецтва, філософської думки. Єднають спільні духовні ідеали та вищі цінності, прояв добра й справедливості, любов до України та готовність її відстоювати. Єднає спільне майбутнє. І найголовніше – нас єднає Бог.

Брати і сестри у Христі!

Сьогодні кожен із нас несе свою оборону, і внесок кожного має вплив на майбутнє України. Тож єднаймося за гідність, честь і правду та бережімо здобутки багаторічного національно-визвольного руху” – закликав Предстоятель ПЦУ у Facebook.

Результатом діяльності Івана Франка як письменника, ученого, публіциста, критика, перекладача та громадського діяча є понад 5 тис. праць. Протягом 1976–1986 рр. було видано зібрання творів І.Франка у 50-ти томах. І це – лише третина створеного генієм.

“На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний вогонь… Це вогонь у кузні мойого батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя”,- говорив Іван Франко.

Пресслужба Тернопільської єпархії ПЦУ