27 вересня ми відзначаємо урочисте свято Воздвиження, тобто піднесення, Чесного і Животворчого Хреста Господнього.

У євангельські часи хресна смерть вважалася ганьбою, і після страти Хрест Господній разом із хрестами двох розбійників, страчених поруч з Христом, був закопаний у землю.

Імператор Адріан, бажаючи стерти всі спогади про Христа, наказав засипати землею Голгофу і Гріб Господній, і на штучному пагорбі поставити капище язичницької богині Венери і статую Юпітера. Однак, у четвертому столітті, за наказом імператора Костянтина Великого, християнство стало державною релігією Римської імперії.

Бажаючи відшукати Хрест, на якому був розіп’ятий Ісус Христос, Костянтин направив на його пошуки в Єрусалим свою матір – царицю Олену. У пошуках Животворящого Хреста, Олена розпитувала про місцезнаходження святині християн та юдеїв, але довгий час її пошуки залишалися безуспішними. Нарешті, їй вказали на одного старого єврея на ім’я Іуда, який повідомив, що Хрест закопаний там, де стоїть капище Венери.  Капище зруйнували і, прочитавши молитву, почали копати землю.

Незабаром були виявлені Гріб Господній і неподалік від нього три хрести, дощечка з написом “Ісус Назарянин, Цар Юдейський”, зроблена за наказом Пілата, і чотири цвяхи, які прокололи тіло Господа.

До Константинополя свята Олена привезла з собою частину Животворчого Древа і цвяхи. Рівноапостольний імператор Костянтин наказав спорудити в Єрусалимі величний  храм на честь Воскресіння Христового, що включав у себе і Гріб Господній, і Голгофу. Храм будувався близько 10 років.

Храм був освячений 13 вересня 335 року. Наступного дня, 14 вересня, встановлено було святкувати Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста.

У свято Хрестовоздвиження в кафедральних соборах правиться чин Воздвиження Хреста: відбувається приблизно те саме, що відбувалося в ті далекі часи поблизу Єрусалиму. Співи на свято Воздвиження Хреста – одні з найкрасивіших і наймелодійніших в церковному співі.