Розгляд біблійних корінь та духовна значущість символіки жезла митрополита Епіфанія як образу мудрості, любові та християнської служби.

Історія образу змії та хреста у пастирському служінні

Мабуть, ви не раз бачили богослужбові жезли ієрархів, верхня частина яких прикрашена головами двох зміїв, які розвернуті до хреста і одна до одної. Багатьох це спершу дивує, адже відомо – змій своєю хитрістю спокусив наших прабатьків Адама і Єву, що спричинило їхнє вигнання з Раю. Як же тоді цей символ може увінчувати архіпастирський жезл?

Справа в тому, що ця традиція має біблійне підґрунтя, символізує мудрість пастирської влади та базується на словах Спасителя до апостолів: «Ось Я посилаю вас, як овець поміж вовків: отже, будьте мудрі, як змії, і лагідні, як голуби» (Мф. 10: 16). Так готував Господь Ісус Христос Своїх найближчих учнів, посилаючи їх на проповідь, попереджаючи про лиха, гоніння і скорботи, які вони мають пройти, і водночас підказуючи їм, як на це реагувати.

Хоча учнів Христових було лише 12 і вони йшли на проповідь до «вовків»-язичників, невіруючих, яких була незліченна кількість по всій землі, але їм вдалося не лише вижити, а й донести, посіяти благодатне зерно віри, слово Боже серед мільйонів, перемінити багатьох «вовків». Як вони це змогли зробити? Зміїною мудрістю і голубиною лагідністю…

Чому мудрість саме зміїна? Мудрість зміїна заповідана нам – пояснюють святі отці – щоб не ховалась від нас хитрість диявола, адже подібне легко пізнається з подібного. Але не буде жодної користі у мудрості, якщо вона не буде пов’язана з лагідністю, незлобливістю. Щоб мудрість не ставала отруйною, маємо наслідувати Спасителя в Його смиренні. Скільки разів книжники і фарисеї готували йому різноманітні пастки, але завжди Ісус Христос обходив їх з мудрістю і лагідністю, незлобливістю.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Цікаво також про це писав у XII столітті тлумач Священного Писання і богослов Феофілакт: «Так само, як змій скидає з себе стару шкіру, стискаючись у якійсь вузькій щілині і проповзаючи крізь неї, так і ми повинні скидати з себе стару людину, проходячи вузьким шляхом. Але оскільки змій водночас і шкідливий, і лукавий, то Христос наказує нам бути цілісними, тобто не лише мудрими, а й простими, незлобивими та нешкідливими, як голуби».

Образним символом такої мудрості і є верхівʼя пастирського жезла, де не просто зображені змії, але вони схилені перед образом хреста. Що є вказівкою не просто на мудрість, але на те, що вона має бути підпорядкована любові, смиренню і жертовності, які символізує хрест. Та схилятися перед Сином Божим, розіпʼятим на ньому.

Також образ мідного змія згадується у Писанні як прообраз Христа розіпʼятого і воскреслого. Мідного змія підніс Мойсей у пустелі, щоби дивлячись на нього євреї, укушені зміями, зцілялися. Новозавітне тлумачення цього образу свідчить, що так само Син Людський був піднесений на хрест, щоби всякий, хто з вірою приймає Його – зцілився від гріха і смерті.

Тож дослухаймося до євангельських порад і, зустрічаючи пастки диявола на своєму шляху, обходьмо їх з мудрістю та лагідністю, смиренням і вірою!