14 листопада християни вшановують молитовну пам’ять святих братів-чудотворців Косми і Даміана, та матері їхньої преподобної Феодотії.

Косма і Даміан народились в місті Егес в Арабії і були рідними братами. Їх батьки належали до заможних людей міста і ревно сповідували віру Христову. Батько помер рано, тож їх християнським вихованням займалася мати. Вони так добре вивчили закон Божий, що відчули духовний поклик навертати язичників до віри Христової.

Щоб більше спілкуватись з людьми, вони вивчились на лікарів. В окрузі не було кращих  від Косми і Даміана. З хворих вони ніколи не брали жодної плати, тому їх називали безсрібниками. Під час лікування язичників їх навертали до істинного Бога. Лікуючи і проповідуючи у такий спосіб, Косма і Даміан навернули дуже багато язичників до віри Христової.

Коли про це дізнався римський імператор Карін, який був палким прихильником римських богів, то послав до них свого намісника Лізія, щоб той їх переконав, що немає єдиного Бога, і щоб вони відмовились від проповіді про Нього. Спочатку брати заховалися від Лізія. Але коли той взяв заручників, добровільно йому здалися, щоб визволити невинних людей.

Коли брати були приведені Лізієм на суд до імператора Каріна, той був тяжко хворим. Знаючи, що брати були неперевершеними лікарями, він попросив їх про допомогу. Косма і Даміан, помолившись за царя земного до Царя Небесного, зцілили Каріна. Той з вдячності за свій порятунок відпустив братів з миром.

Коли Косма і Даміан повернулись ще з більшою славою додому, то лікар-язичник, який колись навчав їх медицини, дуже позаздрив їм і, заманивши у печеру, забив їх камінням. Це сталося в 284 р. Тіла обох угодників Божих християни поховали, а в 527 р. цар Юстиніан урочисто переніс їх чесні мощі до міста Цир в Сирії.