Упокій, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: батьків моїх, родичів, благодійників і всіх православних християн, і прости їм всі провини вільні й невільні, і даруй їм Царство Небесне.

Сьогодні Свята Церква, молячись за живих, підносить також і молитви за померлих, спочилих у надії воскресіння православних християн, благаючи Господа щоб Він простив їм вільні і невільні провини і сподобив перебування у Царстві Небесному. 

Димитрівська батьківська субота встановлена великим князем Димитрієм Донським. Отримавши перемогу на Куликовому полі над Мамаєм 8 вересня 1380 Димитрій Донський після повернення з поля бою прийшов до преподобного Сергія Радонежського, який благословив його на битву. У Троїцькій обителі звершили поминання православних воїнів, полеглих у Куликовській битві, заупокійним богослужінням. З тих пір в суботу перед 8 листопада – днем пам’яті святого Димитрія Солунського ( день тезоіменитства самого Димитрія Донського ) – здійснювали заупокійні богослужіння. Згодом у цей день стали поминати не тільки воїнів, за віру і Батьківщину життя своє на полі бою поклавших , але і всіх спочилих православних християн.

Щоб пом’янути своїх спочилих родичів та близьких люди приходять до храму на богослужіння ввечері в п’ятницю напередодні батьківської суботи. У цей час відбувається велика панахида, або парастас. Всі тропарі, стихири, співи та читання парастасу присвячені молитві за померлих. Вранці в саму поминальну суботу відбувається заупокійна Божественна літургія , після якої служать загальну панахиду.

Пам’ятайте, молитва за спочилих – це наша допомога тим, що сходять в інший світ. Вічно жива душа померлого відчуває велику потребу в постійній молитві, бо не може сама творити добрих справ, якими була б в змозі умилостивити Господа.

Прес-служба Тернопільської єпархії УАПЦ