Свята Феодора Олександрійська пройшла важкий шлях від спокуси до святості, поклавши кінець гріховному життю і знаходячи спасіння в монашому відданні.

Від гріховного спокусника до святої монахині: історія обраних від Бога

Преподобна Феодора Олександрійська († близько 474-491) жила з чоловіком в Олександрії. Спонукуваний дияволом, один багатий чоловік спокусився її красою і став схиляти до перелюбства. Жінка-звідниця обдурила довірливу Феодору, сказавши, що гріх, який чинять вночі, Бог не бачить. Коли Феодора зрозуміла мерзенність падіння, вона розповіла знайомій ігумені про скоєний гріх. Ігуменя, бачачи відчай молодої жінки, викликала в ній віру в Божественне милосердя і нагадала притчу про грішницю, що омила сльозами ноги Христа і отримала від нього прощення. Свята таємно покинула сім’ю і, перевдягнувшись, постриглася в чоловічому монастирі, бо боялася, що в жіночій обителі чоловік знайде її. Навіть досвідчені ченці дивувалися смиренню і терпінню ченця Феодора. Свята подвизалась у монастирі вісім років. Її тіло, колись осквернене перелюбством, стало храмом Святого Духа.

Одного разу свята була послана в Олександрію для покупки хліба. В готелі Єнатського монастиря проживала тоді дочка ігумена. Спокушена красою молодого ченця, вона стала схиляти святу до гріха, не знаючи, що перед нею жінка. Почувши відмову, вона зробила гріх з іншим гостем і зачала дитину. Безсоромна дівчина сказала батькові, що її звабив Феодор-монах. Батько негайно повідомив про це настоятелю монастиря, в якому трудилася преподобна. Ігумен не повірив наклепу. Але, коли блудниця народила, Єнатські монахи принесли немовля в монастир, де жила подвижниця, і стали докоряти ченців у нечистому житті. Немовля вручили преподобній, зневажили і вигнали її з монастиря. Свята смиренно скорилася новому випробуванню, вбачаючи в ньому спокутування колишнього гріха.

Протягом семи років, переносячи негаразди, вона жила в курені біля монастиря. Нарешті на прохання ченців ігумен дозволив їй повернутися разом з дитиною в монастир, де вона два роки провела в затворі. Ігумен обителі отримав від Бога откровення, що гріх ченця Феодора прощений. Одного разу в тій місцевості під час посухи пересохли всі джерела. З благословення ігумена преподобна Феодора принесла воду з висохлого колодязя, і після цього вона там вже не пересихала. Перед смертю преподобна зачинилася в келії з отроком і, заповівши йому любити Бога і коритися ігумену, мирно померла.

Господь відкрив ігуменові її таємницю. У присутності братії Єнатської обителі він розповів про бачення і для посвідчення відкрив перси преподобної. Єнатський ігумен і братія зі сльозами просили вибачення у преподобної Феодори. Звістка про смерть подвижниці дійшла до її чоловіка. Він прийняв постриг у монастирі, де спасалася Феодора. Отрок, вихований преподобною, також прийняв чернецтво і згодом став ігуменом цього монастиря.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Божественна свята Феодоро, чия віра і смирення привели тебе до спасіння! Звертаємося до тебе з молитвою і проханнями перед Богом.

Свята Феодоро, ти пережила спокуси і важкі випробування, але знайшла відданість Господу і вибачення за свої гріхи. Навчи нас смиренності, терпіння та віри в Боже милосердя.

Молимося тобі, свята Феодоро, щоб ти вступилась за нас перед Богом і помолилася за наші душі і потреби. Допоможи нам подолати спокуси та гріхи, які ведуть подалі від Бога.

Свята Феодоро, молися за нас, щоб ми могли служити Богу так само віддано і смирено, як ти це робила. Допоможи нам знайти спасіння і милість Божу. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія